Search This Blog

Friday, February 06, 2009

Албанците повторно “пукаат“ во изборниот процес ... Имаме ли нова “Непринципиелна коалиција“ ...

“Касапаната“ од минатите избори се репризира ... повторно почна со обивање (или сеедно самообивање ...) на партијски штабови од противничката партија, за да денеска се упатуваат вискитнки куршуми ... мониторите на изборниот процес кој е веќе почнат (изборите се распишани ...) не ги бројат куршумите дали се Албански или се Македонски ... куршумите во изборниот процес - испукани од Албанците пукаат во целиот изборен процес на РМ ...не е чудо да се случи и некој граичен инцидент на границата со Косово ...

читај повеќе »

Власта е таа која треба да ги дисциплинира “пукачите“ во изборниот процес ... Дали имаме тука некоја друга “Непринципиелна коалиција“ ... Толку ли е тешко да се фатат пукачите во изборниот процес ... во власта е сета сила на државниот апарат сосе полицијата ... толкуте потрошени милиони евра во апарати за следење и прислушкување треба сега да ја вратат инвестицијата во нив ... полицијата во вакви случаи треба да е брза, безмилосна и ефикасна ...

Сето ова се повторува циклично веќе 18 години ... а малку се доближиме до ЕУ или до НАТО ... албанците се тука да исценираат проблем ... тие си имаат своја агенда ... сеедно што учествуваат во власта на Рамковна Македонија ... тие што тајно што јавно си работат на идејата ... Идејата ке им пропадне воколку Македонија влезе во НАТО или ЕУ - затоа тие пукаат во сите изборни процеси ... играта им е провидана ...

 1. Албанија и Косово буткаат - Мини шенген-зона ... „АЛМАКОС“(Албанија, Македонија, Косово) ...
 2. Конфедерација со Бугарија ... АЛМАКОС ...
 3. БЛОКИРАЊЕ
 4. Предизботни инциденти ?!
 5. ДУИ прави се за да останеме надвор од ЕУ и НАТО
 6. Референдум на Албанците за одцепување од Македонија
 7. Планот на ДУИ
 8. Балканските национализми и ЕУ перспективите ... Балканизација на ЕУ - или европеизација на балканот ...
 9. Што мислат албанците за спорот со Гција ... може ли да се купи лојалноста на албанскиот народ ...
 10. Насилниците и изборите во МК ... почит кон политичкиот противник ... КУЛТУРА во изборниот процес - стандарди ...
 11. Немаме куршуми за албанците ... имаме ли ние Јавен Обвинител ?? ...
 12. ДУИ и ДПА ... нивните ветувања ... касапаната ... легитимитет ...
 13. Кои се забелешките на ЕУ ... во евроинтегративните процеси ...
 14. НАТО - што добиваме со влегувањето во НАТО ?!
 15. Кој ке ги завземе местата на оние кои се одселуваат од Македонија ...
 16. Колку Македонци се иселуваат годишно од Македонија ... и зошто ...
 17. Косово повторно врие ... кои се причините ... какви се можните импликации по Македонија ...
 18. ВОЈНА ВО КОСОВО - ке има ли нова ... како сето тоа започна ...
 19. Албанизација на делови од ЈУ
 20. „Banana republic of Macedonia“ ...
 21. Колективно лудило ...
 22. Фингирање/билдање на патриотизам до национализам ...
 23. “Војвода“ Тачи & “Војвода“ Али
 24. Фактурите на ДУИ и ДПА ..
 25. УЧЕТЕ АЛБАНСКИ.
 26. Двата процента на нерегуларност во изборите - станаа десет ... непрогласена федерација ...
 27. Тампон Зона
 28. МАФИЈА – која си има своја држава.
 29. КРВНА ОДМАЗДА
 30. Крвната одмазда и Мафијата ... царуваат со Чаир ...
 31. Оружјето и албанците ... патат на оружјето во најновите балкански војни ...
 32. ЕТНИЧКО ЧИСТЕЊЕ ... Ethnic cleansing
 33. ВОЈНА ЛИ БЕШЕ - што ли беше
 34. АЛБАНСКА КАУЗА
 35. УРИВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ИДЕНТИТЕТ

3 comments:

Бранко Героски said...

Здраво Александар. И мене ме вознемири веста за инцидентот, но не сум спремен така лесно да пресудам дека Албанците пукаат во изборниот процес. Се надевам дека ја проследи прес-конференцијата на ДПА, на која беа поставени многу непријатни прашања. Колку што мене ми е познато, Албанците не ја водат македонската полиција и јавното обвинителство. Албанците ли ги спречуваат владата и правосудните органи остро да реагираат и да ги спречат ваквите инциденти? Мислам дека треба добро, наместо стигматизација на Албанците како етничка заедница наводно неспособна да спроведе нормални избори, сите заедно да размислиме што сѐ се крие зад ваквите сценарија и какви пораки се упатуваат. Поздрав, Геро

volan said...

Геро,

не би сакал и не ги стигматизирам албанците како народ, туку нивните лидери - кои на секои избори “пукаат“ во изборниот процес ...

следењето на изборите и воопшто демократските процеси во Македонија ми говори дека албанците имаат своја агенда ...

Што всушност денеска бараше Хашим Тачи во Скопје ... која ангенда ја спроведува ... И ДУИ и ДПА и сите други играат игра на “добри“ и “лоши“ момци во МК политичка сцена ... вешто спроведувајки ја агендата на застој на ЕУ интегративните и НАТО процесите ...

јас за тоа ја кривам секоја власт - бидејки не е способна да ги казни “прекршителите“ на изборниот процес во старт - туку “шурува“ со нив ... отаму велам дека можеби имаме уште една “непринципиелна коалиција“, за некоја заедничка агенда ...

Anonymous said...

Dobar odgovor kon "poslusniot vojnik" na utepanava opozicija,inaku ova deluvanje na siptarite e uste eden dokaz deka trebase da se "zgazat" branitelite na nivnite "covecki"prava vo taa mala vojna,trebase da si go dobijat toa sto si go baraa pa taka nemase sega onaa "plavusata"od DUI da izigruva politicar-ka.Inaku se prasuvam dali policijata gi bara storitelite na masakrot vo Vejce,koi se poznati po ime i prezime.....pa makar bile tie od Kosovo.A toa za suruvanjeto se slozuvam no sepak da go prasas Gruevski za "ramkovnoto partnerstvo" so lepoticata od DUI......mozes samo da si zamislis kakov odgovor ke dobies i toa kolku go "saka" no kako sto vikaat starite - nagore visoko a nadole dlabola - .

Blog Archive

Site Meter