Search This Blog

Saturday, February 21, 2009

Досие за спорот со името ... околу националниот идентитет ... околу интеграцијата во ЕУ и НАТО ...

Во продолжение на постот ке ги линкувам сите мои написи поврзани со спорот за името, националниот идентитет, како и ЕУ и НАТО интегрирањето ..

читај повеќе »

 1. Можен ли е компромис за името во спорот со Грција ... Изјава на Груевски во Охрид ... 21 Февруари, 2009
 2. Кантонизација и федерализација на Македонија ... КАДЕ ОДИШ МАКЕДОНИЈО - втор дел ... 20 Февруари, 2009
 3. “Соросоидите“ - нападнати во Струга ... трибината не е одржана - насилно е прекината ... 19 Февруари, 2009
 4. Обама праќа конгресмени во Грција ... во Македонија не ги гледам ... Која е пораката на администрацијата на Обама ... 18 Февруари, 2009
 5. Александар Македонски јаде прав во Атина ... Кој ако не блогер ... 17 Февруари, 2009
 6. Груевски - за проблемот околу името и спорот со Грција ... за надворешната позиција на Македонија во овој момент ... 16 Февруари, 2009
 7. Груевски - изјава за спомениците во центарот на Скопје ... 15 Февруари, 2009
 8. НАТО е „семеен бизнис“ ... Македонија не е поканета на самитот на НАТО во Стразбург ... 29 Јануари, 2009
 9. Словенските VS Aнтичките корени ... 28 Јануари, 2009
 10. А да купиме и ние оружје од Саркози ... Што порачува Кацин ... 23 Јануари, 2009
 11. Вардарски Рид - Гевгелија ... Vardarski Rid - Gevgelija … 14 Јануари, 2009 ...
 12. Бугарија се повеќе и погласно влегува во негативна ЕУ агендата на Македонија ... 13 Јануари, 2009
 13. КРИВ НИ Е КАЛЕНДАРОТ ... репринт ... 7 Јануари, 2009
 14. Балканските национализми и ЕУ перспективите ... Балканизација на ЕУ - или европеизација на балканот ... 25 Декември, 2008
 15. Студени северни ЕУ политички ветрови - усмерени кон МК интеграција во ЕУ ... 9 Декември, 2008
 16. На МК и треба морков ... бидеји од стаповите на ЕУ стануваме се поголеми евроскептици ... ЕУ се исплаши од нашите “водоводџии“ ... 6 Декември, 2008
 17. Вториот конгерс на Виножито ... оштар меч по тврдото грчко ткиво ... Соровичево ... 24 Ноември, 2008
 18. Како Саркози си го вратил имотот во Солун ?? ... или како планира да си го врати ... 24 Ноември, 2008
 19. Вториот конгерс на Виножито ... оштар меч по тврдото грчко ткиво ... Соровичево ... 24 Ноември, 2008
 20. Македонија сепак се реши да ја тужи Грција пред Меѓународниот суд на правдата ... 17 Ноември, 2008
 21. Ке не прескокне ли визната либерализација во 2009-та ... 14 Ноември, 2008
 22. Кој е кривецот што трета година по ред немаме датум за преговори ... 6 Ноември, 2008
 23. Пеколни 40 дена за зачувување на името ... 4 Ноември, 2008
 24. Претседателот Црвенковски ме послуша ... меко се повлече од преговорите за нашето име ... 3 Ноември, 2008
 25. Надворешната политика ни смрди ... и тоа долг период ... 1 Ноември, 2008
 26. Државен празник за одбележување на античкото наследство ... 30 Октомври, 2008
 27. Декларација за името во Парламентот ... 22 Октомври, 2008
 28. Колку Македонци се иселуваат годишно од Македонија ... и зошто ... 21 Октомври, 2008
 29. Дојде ли време спорот да биде окончан ... Средба Караманлис Груевски под медијаторство на Рајс ... референдум во Декември ?? ... 19 Октомври, 2008
 30. Дефицит на демократијата во Грција ... Павле Васкопулос ... 18 Октомври, 2008
 31. Напнатост во Забрдени, леринско ... 14 Октомври, 2008
 32. Породување на Македонија ... “Многу бабици, килави деца“ ... Кој е резултатот кога пороѓајот трае предолго ... 12 Октомври, 2008
 33. „Banana republic of Macedonia“ ... 10 Октомври, 2008
 34. The use of the term Macedonia ... Македонците против Македонците ... Подели па владај ... 8 Октомври, 2008
 35. Нимиц со двојна формула ... шпекулација на Катимерини ... 8 Октомври, 2008
 36. Што мислат албанците за спорот со Гција ... може ли да се купи лојалноста на албанскиот народ ... 6 Октомври, 2008
 37. “Грчкиот проблем со нашето име„ ... некои работи немаат цена, дали ... 6 Октомври, 2008
 38. Грција ја соопшти црвената линија ... 6 Октомври, 2008
 39. "Предавници, патриоти, лицемери, популисти, еу/нато-интегративци, државотворци ..." - уште една сапунска епизода ... 6 Октомври, 2008
 40. МПЦ прати порака за неменување на името ... 5 Октомври, 2008
 41. Референдум за името ... бега ли од одговорност политичката елита ... 4 Октомври, 2008
 42. Што губи Република Македонија, ако биде преименувана во Северна Македонија ... 3 Октомври, 2008
 43. Се навестуваат брзи предвремени парламентарни избори во Грција ... Спорот за името и изборите во Грција ... 2 Октомври, 2008
 44. Чиво е “детето“ Македонија ... 1 Октомври, 2008
 45. Преименување ... Машина за Применување ... The Renaming Machine - Skopje 29-30.09 ... 1 Октомври, 2008
 46. Грчка блокада преку “синдикални протести ...“...
 47. Преговорите за името - вруќ костен на МК врвни политичари ... епизода Њујорк ... 21 Септември, 2008
 48. Вистината во врска со преговорите за името ... 16 Септември, 2008
 49. Нимиц повторно се бави со пакетот околу името ... 13 Септември, 2008
 50. Gay J. McDougall во Грција “во потрага“ по Македонско, Турско и Ромско малцинство ... 12 Септември, 2008
 51. До извршната власт ... “Отворени линии за политички криминал“ ... 10 Септември, 2008
 52. Груевски повика на единство ... 9 Септември, 2008
 53. Планира ли Владата на РМ во целиот мандат да “го решава“ спорот со Грција ... ?? ... 3 Септември, 2008
 54. Академикот Петар Илиевски во врска со спорот за нашето име ... 26 Август, 2008
 55. “Северна/Горна Македонија“ тест на Нимиц ... 22 Август, 2008
 56. Суети ...19 Август, 2008
 57. Подигање на “тепихот“ за МК - ГР наталожени проблеми/односи ... 14 Август, 2008
 58. Колективно лудило ... 5 Август, 2008
 59. Колку странски компании не дојдоа заради невлегувањето во НАТО ... дали е мамецот доволно добар ... 4 Август, 2008
 60. Инает држава ... Имаме ли ние “план“ како сами да си помогнеме ... 4 Август, 2008
 61. Македонија ... Macedonia ... Етимологија на името Македонија ... 2 Август, 2008
 62. Очекувањата на Милошоски ... 1 Август, 2008
 63. Владата го продолжи мандатот на Ханџиски ... 31 Јули, 2008
 64. Филип втори ... скулптура во Битола ... 30 Јули, 2008
 65. Фингирање/билдање на патриотизам до национализам ... 29 Јули, 2008
 66. ГРУЕВСКИ ИМА КУЌА ВО ГРЦJА ... 27 Јули, 2008
 67. Писмо и до Бан Ки Мун ... 26 Јули, 2008
 68. На Караманлис му се случи/ва Овчарани ... 21 Јули, 2008
 69. Груевски - за новинарите слика 2 ... 25 Јуни, 2008
 70. Груевски им се налути на новинарите - за “добриот предлог“ за името ... 23 Јуни, 2008
 71. Со што би можела да тргува Македонија ... 22 Јули, 2008
 72. Писмо од Груевски и до Баросо ... 21 Јули, 2008
 73. Караманлис сепак одговори на писмото на Груевски ... 18 Јули, 2008
 74. Крстопат ... или слепо црево на Балканот ... 18 Јули, 2008
 75. Писмата на Груевски ... овојпат до Караманлис ... 15 Јули, 2008
 76. Не прифаќаме “морков и стап“ за името ... 12 Јули, 2008
 77. Macedonia and the Macedonians: A History, by Andrew Rossos ... Ендрју Росос (Андреја /Дико/ Рошовски) ... 12 Јули, 2008
 78. Директни преговори за името ... ??! ... 8 Јули, 2008
 79. Зошто на Македонија и требаат НАТО и ЕУ ... 3 Јули, 2008
 80. Еу интеграции ... 1 Јули, 2008
 81. Драмата на Егејците - фељтон во Утрински ... 1 Јули, 2008
 82. Еу интеграции ... 1 Јули, 2008
 83. Груевски го отвара “Егејското прашање“ - пред Нимиц ... 29 Јуни, 2008
 84. 9 Јули и името ... глобализација ... дали сме среќни ... 26 Јуни, 2008
 85. Се преговара за името - но не и за идентитетот ... идентитетот не се оспорува ... 26 Јуни, 2008
 86. Северна Македонија ... 23 Јуни, 2008
 87. ФИЛИП II - Македонски ... плоштад во Автокоманда ... 19 Јуни, 2008
 88. “Дорината“ кутија ... 17 Јуни, 2008
 89. Караманлис спрема предвремени избори - по углед на Груевски ... 16 Јуни, 2008
 90. По Ирското не на ЕУ ... 15 Јуни, 2008
 91. САД сакаат решение, Скопје... идентитет ... 14 Јули, 2008
 92. Бакојани најави вето за турскиот прием во ЕУ ... 12 Јуни, 2008
 93. Фрчковски оджа предавање во Атина ... 12 Јуни, 2008
 94. Про-Фактура на Брисел ... 12 Јуни, 2008
 95. За името не брзаат ниту Грците ниту нашата Влада ... 10 Јуни, 2008
 96. Црвенковски на точак до Атина ... иницијатива ... втора варијанта е да појде на коњ во одело на комита ... 7 Јуни, 2008
 97. На авионот на Владата на РМ и е забрането слетување во Грција ... 5 Јуни, 2008
 98. Правото на ВЕТО на преиспитување во ЕУ ... 31 Мај, 2008
 99. Во Брисел некој друг ја бие битката за Македонија ... 28 Мај, 2008
 100. За црвеноата линија околу името ... 26 Мај, 2008
 101. Егзодусот на егејците опишан од Д-р Слободанка Тодороска- Ѓурчевска ... 26 Мај, 2008
 102. Што ветува ВМРО-ДПМНЕ во изборната програма ... 17 Мај, 2008
 103. “МК“ ... 13 Мај, 2008
 104. "Македонија знае-преродбата продолжува" во Струмица ... околу името ... НАТО и ЕУ интеграциите ... 12 Мај, 2008
 105. На референдум ... со референдум ... јавно прашање до ВМРО-ДПМНЕ ... 11 Мај, 2008
 106. Шекеринска вети ... 10 Мај, 2008
 107. “Договорот“ со САД ... стана “Декларацијата за стратешко партнерство и соработка“ ... 7 Мај, 2008
 108. Груевски ... Шекеринска ... околу референдумот за името ... 7 Мај, 2008
 109. Интелектуална “платформа“ ... ??! ... 7 Мај, 2008
 110. Груевски ... Шекеринска ... околу референдумот за името ... 7 Мај, 2008
 111. За името по изборите ... 6 Мај, 2008
 112. Груевски: анти-државно однесување на опозицијата ... МАКЕДОНИЈА ЗНАЕ!!! ... ПРЕРОДБАТА ПРОДОЛЖУВА!!! ... 5 Мај, 2008
 113. Ферка со Грција ... 3 Мај, 2008
 114. За името ни, се готви нова резолуција во ООН ... 2 Мај, 2008
 115. Сличности меѓу НАТО и ... 18 Март, 2008
 116. Што значи тивката економска блокада на Грција ... 30 Април, 2008
 117. Економската помош на Грција за соседите ... Данајски подарок ... не багодарам ... 25 Април, 2008
 118. САД силно притиска ... “Северна Македонија ...“ ... 24 Април, 2008
 119. Во корист на взаемна штета ... 24 Април, 2008
 120. Имаше или немаше вето ... пренесување на тежиштето во ООН ... 23 Април, 2008
 121. Пртетседателот Црвенковски заработи уште еден поен кај обичниот Македонец ... 22 Април, 2008
 122. Интервју со Дора Бакојани ... Mark Mardell's Euroblog ... BBC Blog Netwo ... Дали спорот за името Македонија е детска работа ... 22 Април, 2008
 123. Ристо Никовски - за фактите и за заднината на грчката политика према Македонија и Македонската нација ... 20 Април, 2008
 124. Буш вети и исполнува ... договорот ке се подпише на 7-ми Мај во Вашингтон ... што му ветија нашите политичари на Буш ?? ... 19 Април, 2008
 125. Ем европска ... ем патриотска ... 19 Април, 2008
 126. Од заедничката политика околу името остана само “п“ ... 18 Април, 2008
 127. Рада планира голема “Коалиција за европска Македонија“ ... 15 Април, 2008
 128. Може ли поразот да се претвори во победа ... “ПРОЦЕДУРАЛНА“ ДРЖАВА ... 12 Април, 2008
 129. За “шлаканицата“ ... 9 Април, 2008
 130. Грчките авторитети полека ја подготвуваат својата јавност ... 6 Април, 2008
 131. Патот на Македонија ... во деновите потоа ... 5 Април, 2008
 132. САД сценаристи ... сценарија ... 4 Април, 2008
 133. Буш вели ... едно ... портпаролот на ГР. влада ... сосема друго ... 2 Април, 2008
 134. ЕУ ... Старт на преговори со Македонија ... Брдо кај Крањ во Словенија ... 31 Март, 2008
 135. Мудра одлука ... да нема седница на Собрането ... без конечен усогласен предлог за името ни ... во НАТО како ФИРОМ ... 31 Март, 2008
 136. МК Собрание по вторпат ке го има името ни на дневен ред ... 30 Март, 2008
 137. „Нова Република Македонија“ ... „Република Македонија (Скопје)“ ... репринт ... “Условна Република Македонија“ ... 26 Март, 2008
 138. Грција, Бугарија, Албанија и Косово ... координирано против Република Македонија ... 25 Март, 2008
 139. Бугарска позиција во врска со Македонија ... во светло на спорот за името ... 23 Март, 2008
 140. “Република Нова Македонија“ ... 21 Март, 2008
 141. Америте силно ја притискаат и Грција ... 20 Март, 2008
 142. Бакојани - Милошоски ... утре ... аврио ... 20 Март, 2008
 143. Даниел Фрид ... од Македонија (Скопје) ... Daniel Fried ... 20 Март, 2008
 144. „Република Македонија (Скопје)“ ... 19 Март, 2008
 145. Условна држава ... Кога слонови водат војна на одредена територија - таму ни трева не расте ... 15 Март, 2008
 146. „Нова Република Македонија“ ... 13 Март, 2008
 147. Владина криза ... политичката магла ... политичка проституција ... 11 Март, 2008
 148. Герт Ламбер ... Geert Lambert ... ја прашува ЕУ за МК малцинство во Грција ... 16 Април, 2008
 149. Референдум за нашето ново име на 1 јуни (недела) !!? ... 15 Април, 2008
 150. Како политичарите во Грција ке успеат да им го продадат нашето име на своите избирачи ... 15 Април, 2008
 151. Каменувана куќата на Царкњас ... 9 Април, 2008
 152. Е.К.Е.П. ... ни се заканува ... 8 Април, 2008
 153. Невидливото малцинство ... прљавиот националистички веш на Грција на виделина ... 7 Април, 2008
 154. Експертите се за тужба во Хаг ... 7 Април, 2008
 155. Грција ја изгуби битката за нашето име ... 3 Април, 2008
 156. Виножито повторно го загорчува животот на грчките политичари ... 1 Април, 2008
 157. Даниел Фрид ... од Македонија (Скопје) ... Daniel Fried ... 20 Март, 2008
 158. АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ - конкурс за споменик - Alexander the Great - Αλέξανδρος ο Μέγας ... 16 Март, 2007
 159. Груевски е повторно на тезата дека за името треба да го праша народот ... 24 Март, 2008
 160. Условна држава ... Кога слонови водат војна на одредена територија - таму ни трева не расте ... 15 Март, 2008
 161. Корупција ... ала СарКози ... 15 Март, 2008
 162. „Нова Република Македонија“ ... 13 Март, 2008
 163. Франција ја штити својата инвестиција ... 13 Март, 2008
 164. САД токму сега одкрива МК малцинство во Грција ... 12 Март, 2008
 165. Во Грција кружат три сценарија ... за нашето име ... 10 Март, 2008
 166. 83 отсто од граѓаните против менување на името за зачленување во НАТО ... 9 Март, 2008
 167. Нимиц - “добар адвокат“ ... 5 Март, 2008
 168. Просперитетна Македонија ... 4 Март, 2008
 169. Кои се нашите пријатели ?? ... што е нашата цел ?? ... 28 Февруари, 2008
 170. Република Македонија е заложник на Егејска Македонија ... 27 Февруари, 2008
 171. Караџаферис организира контра митинг во Солун ... 27 Февруари, 2008
 172. ПРОТЕСТ ... 26 Февруари, 200
 173. Нимиц пер ... го претера брат ... 24 Февруари, 2008
 174. Ми се мачи кога деновиве ке слушнам ... “Грк“ ... “Грчко“ ... 23 Февруари, 2008
 175. За Референдумот ... околу името ... 22 Февруари, 2008
 176. “Младите“ ... знаат ... 21 Февруари, 2008
 177. Морков - старт на преговори за укинување на визен режим со ЕУ ... 20 Февруари, 2008
 178. Од сите страни Ѓорѓи сардисан ... 20 Февруари, 2008
 179. Тивка блокада ... 19 Февруари, 2008
 180. Писмото на Павлос Филипов Воскопулос - Виножито ... до д-р Кондолиза Рајс ... 15 Февруари, 2008
 181. Големи национални држави на балканите ... 15 Февруари, 2008
 182. Контра-мерки ... за името ... 10 Февруари, 2008
 183. САД ... “кумови“ ... повторно за името ... 7 Февруари, 2008
 184. Затвор ... во МК ... ЕУ стандарди ... Стандарди пред статус ... 22 Декември, 2007
 185. “Игри без граници“ ... околу нашето име ... 15 Декември, 2007
 186. Македонска црква во Грција ... Царкњас ... 3 Декември, 2007
 187. НАТО го даваме името не го даваме ... Ирелевантноста на проблемот со името ... 3 Ноември, 2007
 188. Претпристапните фондови на ЕУ ... 31 Октомври, 2007
 189. Македонците во Австрлија обединети околу името ... 29 Октомври, 2007
 190. ДУИ прави се за да останеме надвор од ЕУ и НАТО ... 25 Октомври, 2007
 191. Мојата земја е и ќе остане Република Македонија ... 27 Септември, 2007
 192. Опозициони плачковци, кодоши, тужибаби, кочничари ... !! ... 5 Септември, 2007
 193. АБЕЦЕДАР ... ABECEDAR ... 23 Јули, 2007
 194. НАТО - што добиваме со влегувањето во НАТО ?! ... 26 Јуни, 2007
 195. АНТИМАКЕДОНИЗАМ ... 30 Март, 2007
 196. ГРЦИЈА - разочарана ... СДСМ и ДУИ фингираат политичка криза ... 7 Јуни, 2007
 197. ИСТОРИЈА на Македонското прашање во Егејска Македонија ... 17 Април, 2007
 198. ПАНАЈОТ ДИМИТРАС ... 17 Април, 2007
 199. ЕВРОСКЕПТИЦИЗАМ ... 12 Април, 2007
 200. ЦИМИСКИ ... 25 Март, 2007
 201. БРИСЕЛ СЛАВИ ... а ние ... 19 Март, 2007
 202. МАКЕДОНИЈА - отпад на ЕУ ... 17 Март, 2007
 203. Извештај на Стејт департмент за степенот и почитувањето на човековите права во текот на2006 година во Бугарија и Грција ... 8 Март, 2007
 204. АНТИЧКА ВЛАДА ... 6 Март, 2007
 205. ЕТНИЧКА КСЕНОФОБИЈА и НАЦИОНАЛИЗАМ ... во Грција ... 5 Март, 2007
 206. УРИВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ИДЕНТИТЕТ ... 3 Март, 2007
 207. НАЦИОНАЛЕН ИДЕНТИТЕТ ... 31 Јануари, 2007
 208. ОБЕЗЛИЧУВАЊЕТО НА НАЦИЈАТА - како светски процес ... Со посебен осврт на обезличувањето на Македонската Нација ... 26 Јануари, 2007
 209. НАЦИЈА ... 25 Јануари, 2007
 210. СКОПЈЕ - ОБНОВУВАЊЕ НА СИМБОЛИТЕ ... 22 Ноември, 2006
 211. НЕ ЗА ВИЗИТЕ И ВИЗНОТО ГЕТО !! - Виза, ај батали! ... 31 Октомври, 2006
 212. ФИЛИП II - УТВРДЕН ГРАД - КИКЛОПСКИ SИДИНИ КАЈ ОХРИД ... 24 Октомври, 2006
 213. МАФИЈА – која си има своја држава ... 24 Август, 2006
 214. БЛОКИРАЊЕ ... 11 Август, 2006
 215. Нов Александар Македонски ... 5 Август, 2006
 216. Камент од Розета - Писмото на Античките Македонци ... 2 Јули, 2006
 217. Писмото на античките Македонци ... 30 Јуни, 2006
 218. Славомакедонија – Славомакедонци ... 15 Јуни, 2006
 219. Тампон Зона ... 14 Јуни, 2006
 220. ЕУ и НАТО само не тапшаат по рамо ... 13 Април, 2006
 221. Македонија е карантин за ЕУ ... 13 Април, 2006
 222. Македонија е дефакто протекторат ... 12 Април, 2006

No comments:

Blog Archive

Site Meter