Search This Blog

Saturday, October 23, 2010

Циклуси на животот и смртта - каде што течела вода пак ке тече ... перпетуум мобиле

  
Хм, од каде да почнам - од природата се разбира. Учиме од неа, таа ни е првата и најважна учителка, таа ни е инспирација и надеж ... Во неа се се одвива циклично, се се раѓа живее и завршува во циклусот на смртта. Но со смрта не завршува циклусот, со смрта само материјата се претвара од една во друга со посредство на енергија од секаков вид ... Што е вечно всушност - енергијата би рекол и цикличното движење на природата. Ако воопшто постои перпетуум мобиле тоа се наоѓа во енергијата која е најважната алка во циклусите на животот и смрта. Каде што течела вода пак ке тече.

Friday, October 22, 2010

Жолто есенско цвеќе …

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs451.ash2/72466_455709187448_716372448_5414417_1488677_n.jpg
Жолто есенско цвеќе, во дворот на мајками … ако некој го препознае како се вика нека ми јави …

Есенски цвет во Градски парк Скопје

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs941.snc4/73466_455713542448_716372448_5414553_3225563_n.jpg
Пред некој ден бев во Градски парк Скопје, снимив неколку фотки … есента доцни оваа година …

Thursday, October 21, 2010

Јаболки ... Appls

сл.1 Јаболко Ајдаред ... дојде моето време - времето на јаболката, не останувам без најмалку три јаболку дневно ... nа слатко маки сум која sorta јаболка да ја изберам ... ова е ајдарец, сега му ја сакам киселкастата нијанса, инаку оваа сорта ја јадам на крај на сезоната, ајдарецот најмогу трае ...

Wednesday, October 20, 2010

ЛЕК ЗА РЕУМА - произлезен од народната кујна ... Rheumatism

http://www.netterimages.com/images/vpv/000/000/012/12351-0550x0475.jpg
http://www.netterimages.com/images/vpv/000/000/012/12351-0550x0475.jpg
Најпрвин морам да упозорам дека ова е запис за лек кој го слушнав од народната медицина.  За вистинско лечење на дијагностицирана реума појдете на соодветен лекар и слушајте ги неговите совети ... Инаку за реума велат дека исчезнува најсигурно три дена после смрта ... Прво за лекот за реума - Rheumatism од народната медицина:
  1. Таблети АНАЛГИН една табла/скатула - Силни болки од различно потекло: главоболка, забоболка, невралгии на n. trigeminus, herpes zoster, лумбаго, ишијалгија, болки кај акутен и кај хроничен ревматизам, болки кај вонзглобен ревматизам, мускулни болки, болки после траума, постоперативни болки, болки кај малигни заболувања, ренални и билијарни колики; ...
  2. Таблети АНДОЛ една табла/скатула - Andol® je pravi izbor i prva pomoć kod povišene tjelesne temperature, različitih vrsta bolova poput glavobolje, zubobolje, mišićne boli te menstrualnih bolova, a ima i vrlo važan protuupalni učinak. ...
  3. Кристали едно пакетче од апотека ... MENTOL KRISTALI 10g ...
  4. Ракија 500 МЛ - лута ...
  5. Се заедно се меша, одстојува 24 часа - потоа се нанесува со блага масажа на местата каде се осеќа реумата, каде боли де ... пред секоја употреба за да се распоредат правилно сите состојки од шишето во кое се чува дозата - треба добро да се промеша ...
Од немајкаде овој лек го пробавме за лекувањето на „ишијалгијата“ на женами во последните два месеци од нејзината борба со болеста  ... бидејки болките и беа големи, таа за да оди на работа (беше многу исполнителна, сакаше да оди на работа и покрај сите болки ... работата и значеше многу ...) земаше јаки седативи кои и го разоруваа стомакот но не и помагаа да и одмине болката од ишијалгијата. Пробавме се` што се нудеше по апотеките за ревматизам кој се дијагностицира и со ренген снимка ... Коњска маст беше еден од мастите кои помагаа на кратко да одмине болката ... ги испокупив сите масти од различни апотеки за проба за да видам која маст ке и помогне ... ја масирав дневно по безброј пати, мислев дека масирајки ја ке пренесам дел од мојата енергија која беше силно насочена да и одминат болките - ке ја одминеше болката за половина час до час и потоа пак се враќаше чиниш се послино ... неможеше да спие, го менуваше креветот за да најде место да заспие, ... велеше дека душеците и се тврди, купивме нови душеци ... кога ке се вратеше од работа седеше на една од фотељите со подигната нога онаа која највеќе ја болеше, така ке ја најдев заспана ... ја замрзев таа фотеља, ке ја најдев на фотељата заспана во положба која не е најздрава ... пробавме и со одење на лекар руматолог кој ја третираше со современи апарати, некакви струи ... само и се зголемуваа болките ... минатата година бевме и на бања која вообичаено е добра за реума ... бевме и кај народен масер кој и ја масираше кичмата ... ништо не и помагаше - затоа го пробавме и овој лек пред да појдеме на акупунктура, велевме кинеската медицина може ке помогне ... всушност и се грчеше мускулот на едната нога од правецот на кичмата преку бутот и листовите, тоа страшно ја болеше ... при крај почнаа да и отекуваат и ногите ... се пробавме ... леков за рума, оној од погоре вршеше работа едно време, но од неколку пати дневно третирање почна кожата на тие места да и гори ... мојата реума на прстите која ја закачив додека во младоста возев мотор и додека работев на отворено, на ладно - ми реагираше, ме гореше ... така знаев дека овој лек нешто работи ... да, пробавме и со Космодиск ... пробавме и со лечење со таканаречени „Чакри“ ...

За жал не било кај Цаци главниот проблем реумата, која секако беше дијагностицирана. Си замина од овој свет во тешки болки на клиника (Онкологија-Радиологија) од болест која и беше дијагностицирана пред скоро шест години, од болест за која се зрачеше и примаше дози на цитостатици, за која одеше на редовни контроли и мислевме, ... бевме убедени дека ја снемало ...

Постот е посветен во спомен на ЦАЦИ ... при крај на месецот ке навршат шест месеци од нејзиното трајно заминување од овој свет.
 :

Tuesday, October 19, 2010

НАЛЕПНИЦИ

Налепница за КОМПОТ ОД ДУЊИ ... да се знае ...

Monday, October 18, 2010

ПРЖЕНКО

сл.1 Прженко во две варијанти ... мое омилено јадење летово ...

Sunday, October 17, 2010

АЈВАР ВО ТРИ ДЕНА ...

сл.1 За да дојдеам до оваа слика каде го пробоав мојот ајвар, ми требаше три дена ... првиот ден гп пазарував мастрафот: 35 кг пиперка ајварка, седум килограми модри патлиџани, три килограми моркови, две главици лук, две китки магдонос, две кила зејтин, малку шекер малку оцет, сол о вкус ... Се започна барајки го малово шпоре за зимица ... ќунки и слични потребштини, нивна монтања на најдолната тераса - таму најмалку дува ...

Friday, October 15, 2010

Thursday, October 14, 2010

ЧАЈ ... Tea

сл.1 ЧАЈ ... Tea 
Чај купен од пазарче, набран во блиските планински ливади, во чисти средини - го берат луѓе кои знаат кога и каде да го наберат. Планински кој највеќе го сакам и го мешам со Кантарион и Мајчина душица ... Лекот на уста влегува ..

Tuesday, October 12, 2010

КОМПОТ ОД ДУЊИ

Се започна вчера. Бев во дворот на тетин Иван (мене не ми е тетин, ама им е на тие со кои бев кај него). Во дворот има две дуњи прилично големи. И другпат ми има давано дуњи. ЦАЦИ обожаваше да ги јаде. Едно од ретките овоштија што ги јадеше со сласт. И другпат имаме правено компот од дуњи. Дуњи ни даваше и чичко Лазо од старата зграда, бог да го прости и тој имаше голем овоштарник и стално ми носеше дуњи или ке ми речеше: ај дојди утре да ти дадам дуњи. Како и да е јас добив седум, осум килограми дуњи и решив пак да правам компот од дуњи.

Friday, October 08, 2010

ПРОЗОР - ДУША

ПРОЗОР - ДУША

Низ прозорот гледаме во туѓите души
во туѓите животи
Од прозорот не гледаат другите
во нашите животи
Прозорците се вратите (очи) на нашите души
Внатре влегуваат само одбраните
на нас сличните

Wednesday, October 06, 2010

Го напуштам и јас

сл.1
Го напушти Ти
Војо одлета
Го напушам и Јас
со себе ги понесувам спомените,
на нас и нашиот живот во него …
на многуте радости,
на раснењето на нашите деца …
неможам во него без тебе …
Она што ти ветив – остварив/остварувам …
Ветувам нема да те заборавам …
Во спомен на ЦАЦИ

Tuesday, October 05, 2010

Симит погача

http://www.uskupsimitpogaca.com/images/uskupsimitpogaca.gif
Денес доручкував
ем симит, ем погача
толку многу ја сакаше ...

Blog Archive

Site Meter