Search This Blog

Wednesday, June 04, 2008

Прженко ...

Прженко е сезонско јадење - кое е едно од поомиленте во МК. Штом дојде сезона на прженко зелениот пазар знатно поефтинува ... нема ни греење ... и буџетот се олабавува ...

Не сум некој готвач, но во прженко се става пиперка, патлиџан, јајца ... Оди добро со сиренце ...

** рецепт од мајкаи на nadezna ... даден подолу во коментар ...

“... рецептот за"пиперки со патлиџанче"-ко што го вика мама:

  • 20-тина пиперки се сечкаат и се ставаат во тавче да се пржат, без зејтин.Во оваа фаза треба да ја испуштат водата од себе и да станат помеки. Количинарта заввисис од тоа колку луѓе ке има на ручек, ама се полн секогаш тавчето, зошто откако ке се стопат пиперките, излегуваат многу помалку.
  • Откакао ќе омакнат и добијат златно, жолтеникава боја, се става зејтин и се пржат уште малку.
  • Во меѓувреме се сецка патлиџанот и се додава во пиперките.
  • Откакако смесата ќе се соедини, значи ке се испржи и патлиџанот, се додаваат јајца ( за 4 луге-2)
  • Ручекот е готов-ПОВЕЛЕТЕ!!! ...“

No comments:

Blog Archive

Site Meter