Search This Blog

Tuesday, June 03, 2008

Шекеринска се повлекува од председател на СДСМ ...

Од канал 5 слушнав дека Шекеринска по убедливиот изборнен пораз се повлекува од лидерското место во СДСМ - како акт на лична одговорност на политичар кој изгубил избори ...

Дали тоа е новост во СДСМ ... досега никој не понуди таква оставка ... иако ова Шекеринска за малку ке го соопштеше и ноќта на пресот кога објави дека ги изгубила изборите ... Бучковкси да речеме трчаше за председателското место во СДСМ до последен момент ...

читај повеќе »

Оставката на Шекеринска е личен чин, но и чин на спроведување на партиска демократија, каде по пораз теба да се направи преструктуирање и освежување со нови лица во партијата ... СДСМ треба да се исчисти од сите кадри кои имаа важни места во партијата ... тие кадри не треба да се фрлат - туку само да се повлечат во втор или трет ешалон ... така прават сите големи партии ...

Оставката дава порака/пример до следните лидери, кои треба да бидат спремни на оставка во случај на пораз ... впрочем како и во спортот по неуспехот се менува тренерот и неколку клучни играчи кои не допринеле за победа ...

Честитки за одлуката на Шекеринска - која ке најде други задовоства во животот ... меѓу другото време и е да стане и мајка ... да напредува во кариерата ... животот не е само политика ... Ке остане запаметена по две работи по прашалникот и добриот тим за ЕУ интегрирање ... и сукњата со која го “исплаши“ Груевски ...

Доаѓа ли крај на султанство во партиите ... барем оние поголемите ... тоа би било одлично за демократизирање на партиите - кои така ке го демократизираат севкупниот демокраски процес во Македонија ...

- Бучковски - Оставка?! ...
- ТОТАЛИТАРИЗАМ - кај нашите најголеми партии ...

1 comment:

Anonymous said...

Citiram: "Честитки за одлуката на Шекеринска - која ке најде други задовоства во животот ... меѓу другото време и е да стане и мајка" - zavrsen citat.
Jas bi dodal : bidejki projavi ogromna zelba za menuvanje na iminja - neka pocne so svoeto prezime. Neka si go zeme prezimeto od soprugot, kako sto e redot kaj Makedoncite. I da, neka mu rodi detence na svojot covek. Ako go saka.

Blog Archive

Site Meter