Search This Blog

Tuesday, June 10, 2008

Двата процента на нерегуларност во изборите - станаа десет ... непрогласена федерација ...

Во Македонија се спроведуваа два паралелни избори ... едни меѓу македонците и други меѓу албанците ... се одржуваа и две паралелни изборни кампањи на два различни јазика ...

читај повеќе »

Во МК блок изборната реторика во предизбориито (осем со легални/легитимни среества ...) се ограничуваше на ситни навреди на суети и покажување надмоќност на едниот блок ... другиот блок плачеше дека се игра прљаво во предизборието и се користи недозволено многу реклама по медиумите ... но барем на денот на избори се протече во мирна и достоинствена атмосфера ... победникот славеше - поразениот го приза поразот ...

Во албанскиот блок уште во предизборието се најави “касапана ...“, која од зборови помина на дела, “батки“ со молотови коктели палеа кафеани и изборни штабови на “противникот“ ... го тероризираа психички и физички противникот од другиот табор ... наместо мегафони се користеа пиштоли и калашникови ... единствено заедничко им беше истакнувањето на албанското знаме ... На изборите се случуваа исти нерегуларности (од сите поранешни избори кај албанското гласачко тело ...) ... се полнеа гласечки кутии ... се гласаше колективно наместо индивидуално ... се бркааа набљудувачите ... се заплашуваа изборните комисии да го потпишат записникот ... во сето тоа учествува и делови од полицијата ... се десиа и неколку пукотници во кои еден беше убиен и десетини беа сериозно ранети - меѓу ранетите имаше и луѓе ои оделе кон гласачкото место ... скршени глави и поверени суети - не се броеа ...

На крај победничката партија рече дека само во 2 проценти имало нерегуларности ... двете албански партии прогласија победа ... се побунија ДУИ и меѓународната ... добивме негативен извештај од посматрачите ... Премиерот даде ветување дека на сите места каде имало нерегуларности ке се прогласува ... ДИК работеше деноноќно и констатира дека ке се прегласува во 193 избирачки места со околу 190.000 потенцијални гласачи во Првата, Втората и Шестата изборна единица е експлицитна потврда за нерегуларно гласање за над 10 отсто од вкупното гласачко тело и во половина од постојните изборни единици.

Старата Влада, како да се има договорено во таканаречената “албанска територија“ во Македонија да не се меша ... таму да си одлучуваат самите албанци ... тоа дефакто представува реална бинационална држава (непрогласена федерација ...) со две територии ... два јазика ... две знамиња ... две химни ... во таа територија на Македонија сеуште се осеќаат последиците од 2001-та ... етничкото чистење никојпат и не престанало ... трговитата со луѓе, оружје, тутун, алкохол и дрога се секојдневие, како и мафијашки пресметки ... на сето тоа да додадеме и бројните несекојдневни кражби на банки, пошти и менувачници ... крвната одмазда не стивнува ...

1 comment:

Anonymous said...

Backo mnogu go tupish i defetist si ocigledno.. Do vcera komunjarive gi tintraa siptarive se im dadoa i sea so ocekuesh odma da se zauzdaat site kriminalni grupi kreirani so godini?
Leka po leka edno po edno ama ke si legnat na brasno odnosno nekoj jak lider ke gi legne na brashno. Toa e razlikata megu komunjarive (dundi u dusha) i momentalno Grujo sto e pravilen i jak kako individua. E sea na site korkaci kako Kiro gligorov Bucko Rada Gerovski Casule i sl.. toa im lici kao demek eve go Milosevic ama nema ne drzi ..dosta beshe korkaci i pederana da ja vodat drzavava..Dui beshe strav i trepet za sdsm sea se gola voda a i dpa isto..
Treba vreme i pravi jaki inteligentli luge kao nesto novo da e demek tezata federaliizacija gluposti sto luge ke bevte ..radi takvi kao vas sme na ova derege

Blog Archive

Site Meter