Search This Blog

Friday, June 06, 2008

Дебелеење ... Болест на современото општество ... Престани да јадеш кога ти е најслатко ...

Сликата “http://www.on.net.mk/WBStorage/Articles/38ABCBB62FDE46489A9BAF2FA62011A9.jpg” не може да се прикаже бидејќи содржи грешки.

Светот е нападнат од една современа болст - дебелеење ... Природата на човековиот ерганизам е така створена, да човекот задоволувајки ја потребата за одржување на својот организам има проблем да дознае кога му е доволно тоа што го внесува во организмот внесувајки храна ... Организмот не го направил совршено оној механизам, кој треба да пренесе во мозокот информација дека е доволна храната што си ја внел ...

читај повеќе »

Гладот т.е. желбата за храна се претвара во тивок убиец на човековиот организам ... Храната која ја внесуваме во организмот - треба најпрвин да се свари па преку крвта како нова енергија да дојде до своите места каде треба да се потроши ... е тој процес е прилично бавен и касни ... така имаме ситуација на прејадување кое доведува до дебелеење ... организмот создава залихи на храна секаде каде има такво место но најчесо околу стомакот ...

Слабеењето по процесот на дебелеење е прилично спор процес кој е пропратен со огромна борба со својот организам кој преку гладта за храна едноставно го измачува организмот ... не ти дава на ништо друго да мислиш ...

Лечењето на дебелеењето е вистинска наука на разни струки на лекари ... нутриционисти ... но најбргу се слабеае ако се намали внесот на храна т.е на одредени видови на храна која дебелее а воедно се зголеми потрошувачката на калории преку зголемена физичка активност на човековото тело ... значи просто е, помалку јадеш - послаб си ... но да е така просто - дебелеењето не би вило прогласено за болест на современото општество ...

Значи потребна е сериозна кампања за борба против дебелеењето - која ке доведе до поздрава нација ... а воедно ке доведе до намалена потрошувачка на храна, пари кои требаат на некое друго место ... храната станува се поскапа ... така да со прекумерното јадење - храната само ја фрламе во канализација ...

За дебелеењето имам представа од она што сум го прочитал ... Не верувам претерано во брзи рецепти за слабеење ... бидјки кога така ке ослабеш брзо - потоа истотака брзо ги враќаш изгубените килограми ... Преголеми количини на храна кои во себе содржат шекер е најчестата причина за дебелеење ...

Дебелеењето има врска и со човечкиот метаболизам ... да појаснам ... кај повеќето од луѓето метаболизмот совршено ја регулира телесната тежина имено вишоците на храна не ги таложи во своето тело, туку ги исфрла ... но кај многу луѓе тој метаболизам е таков да вишокот на храна го таложи како резервна храна ...

По мене највањна е одлуката/свеста за самиот себе дека имаш проблем со вишокот на килограми и дека мора да најдеш начин како да ослабеш ... Многумина дебелеењето го поврзуваат со стресот од животот ... стравот за секојдневната егзистенција ... многумина имаат проблем да заспијат на гладен стомак ... и се насипуваат со храна пред спиење за да заспијат ...

Има многу совети за дебелеење ... еден кој најчесто сум го слушал е - доручекот да го издеш сам ... ручекот да го поделиш со пријателите ... а вечерата да ја дадеш на непријателите ... секако дека има и методи кои ги советуваат нутриционистите, кои во зависност од крвната група одредуваат која храна со која храна не треба да се меша ... белковини и јаглени хидрати на пример ... но тоа е област која е за стручни лица ...

Дебелите луѓе се инаку повесели луѓе - спремни на шега, секако и на своја сметка ... Некогаш дебелината била и предност ... никој не сакал да земе слаба жена во фамилија ... се мислело дека слабите луѓе се болни и не можат да издржат зголемени физички активности ... некогаш беше модерна слабата жена манекенка со анорексичен изглед ... но вистинското уживање е во совршените женски облини ... кои ги имаат пополничките жени ... сега не дебели ...

Добра насловна рефереца за кампањата против дебелеењето е - “Престани да јадеш кога ти е најслатко ...“...

Сликата “http://www.spic.com.mk/images/Image/debeleenje.jpg” не може да се прикаже бидејќи содржи грешки. Сликата “http://67.205.67.171/images/stories/2008-maj/brzahrana=zlo/fastfud_02.jpg” не може да се прикаже бидејќи содржи грешки. Сликата “http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/84DCC25E9D0C7648AF3B148AE0EB7B81.jpg” не може да се прикаже бидејќи содржи грешки. Сликата “http://star.utrinski.com.mk/izdanija/1252/2881.jpg” не може да се прикаже бидејќи содржи грешки.

- Спреј против дебелеење ...
- Диета за дебелеење ...
- Луѓето кои живеат во градовите имаат поголем ризик од дебелеење од оние кои живеат на село. ...
- Предучилишните деца кои сакаат да консумираат овошни сокови можат да добијат вишок килограми, доколку имаат тенденција кон дебелење, покажале резултатите од студијата спроведена на Медицинскиот факултет при Универзитетот во Пенсилванија. ...

- Дебелеење додека ги откажувате цигарите ...
- Заедница за дебелеење ... Бракот и долгите врски се најдобри начини за набивање на вишок килограми, тврдат 1.800 американски научници ...
- Општа диета против дебелеење ...
- Нови десет причини за дебелеење ...
- Недоволно спиење - ризикот за дебелеење ...
- Диети кај децата имаат контра ефект ...
- Се здебелувате ли за време на празниците? ...
- Дебели оти се моќни ...
- Европа во борба против дебелината ...
"Прекумерната тежина во Европа достигна епидемиски размери", објави Светската организација. "Во двете последни десетлетија таа е тројно зголемена". А ако не се преземе нешто, предупредува организацијата, регионот до 2010 г. ќе има 150 милиони предебели возрасни луѓе, или 20% од популацијата, .... вината се насочувала кон мрзеливоста, брзата храна и лошите животни навики. ... причини за дебелеење биле следните: 1. Недостаток на сон ...2. Централно греење и клима уреди ... 3. Генетика .... 4. Долговечност ... 5. Модерната медицина ... 6. Загадување ...
- Важноста на вежбањето ...
- Зошто не слабеете? ...
- Се посериозен проблемиот со дебелината кај Американците ... Сега сме на ниво кога повеќето Американци имаат нездрава тежина. Тоа влијае на зголемувањето на дијабетисот, а наскоро очекуваме да го видиме тоа и кај другите болести, како ракот, срцевите заболувања, високиот крвен притисок и мозочните удари, што делумно се предизвикани и од дебелината ... Луѓето јадат двојно повеќе во споредба со 1970 година. ... таканаречената “брза храна“ главно придонесува за дебелината во Америка. ... Ние во Америка сме општество што добро реагира на маркетинг. Треба повеќе да работиме на рекламирање на здравјето. ...
- 7 Митови и факти за чоколадата ...
- Што ќе се добие кога ...
- КОМПЈУТЕРОТ ствара зависност ...
- Мора ли да се биде слаб, за да се биде убав? ...
- Мажите можат да слабеат побрзо од жените ... Посилниот пол трупа сало во пределот на стомакот, а жените на бутовите и задникот ...
- Дебелеење – проблем на 21 век - Дебелеењето се случува поради околината или гените, сметаат експертите ...
- Бушманите дебело ќе го наплатат лекот против дебелеење ...
- Диета и диети ...
- Зошто диетите не функционираат? ... Колку брзо може да ја намалите тежината? ... Пиење вода за одржување на добро здравје ... МОТИВАЦИЈА ЗА СЛАБЕЕЊЕ ... Како да го намалите стомакот со масни наслаги? ...
Како се слабее? ...
- Дебелината на жените во Мавританија е секси ...
- Овошјето и зеленчукот можат да ни го спасат животот ...
- Доручекот е најважен оброк ...
- Британија забрани реклами за нездрави прехрамбени производи за деца ...
- Темното чоколадо е поздраво од млечното ...
- Целиот свет се дебелее, па дури и жителите на најсиромашните земји ...
- Дебелеењето е заразно ...

1 comment:

Anonymous said...

На Печенюке вы найдете огромное количество самых разнообразных салаты с фотографиями - песочное, шоколадное, овсяное, миндальное, творожное, рецепты , имбирное - всего не перечислить

Blog Archive

Site Meter