Search This Blog

Friday, June 06, 2008

Моите омилени фудбалери на ЕУРО 2008 ...

За мене најнтересно првенство во фудбал е англиското ... шпанското и италијанското ... тука се некаде и француското и германското ... Најценети играчи ми се бразилците, секако и аргентинците кои играат во ЕУ екипи ... бразилска/аргентинска дарба и техника со европска спремност за надигрување во играта ... трчање во сите линии ... Фудбалот за убав го чинат поедините фудбалски великани од кои многумина ке видиме и на ЕУРО 2008 ...

читај повеќе »

** Czech Republic ... Petr Čech » ... Jaroslav Plašil » ... Jan Koller » ... Milan Baroš » ...

** Portugal ... Ricardo Carvalho » ... Deco » ... Cristiano Ronaldo » ... Nani » ... Nuno Gomes » ...

** Croatia ... Stipe Pletikosa » ... Niko Kovač » ... Darijo Srna » ... Niko Kranjčar » ... Ivan Klasnić » ...

** Germany ... Jens Lehmann » ... Philipp Lahm » ... Michael Ballack » ... Miroslav Klose » ... Lukas Podolski » ...

** France ... William Gallas » ... Patrick Vieira » ... Claude Makelele » ... Florent Malouda » ... Lassana Diarra » ... Nicolas Anelka » ... Thierry Henry » ...

** Italy ... Gianluigi Buffon » ... Gianluca Zambrotta » ... Marco Materazzi » ... Gennaro Gattuso » ... Alessandro Del Piero » ... Luca Toni » ...

** Netherlands ... Edwin van der Sar » ... Rafael van der Vaart » ... Robin van Persie » ... Ruud van Nistelrooy » ... Dirk Kuyt » ...

** Spain ... Iker Casillas » ... Fernando Navarro » ... Carles Puyol » ... Sergio Ramos » ... Andrés Iniesta » ...

** Sweden ... Fredrik Ljungberg » ... Zlatan Ibrahimović » ... Henrik Larsson »

Навистина многу асови ... кои вреди да се гледаат - иако на вакви првенства најдобрите играчи си ги чуваат ногите ... веројатно има уште многу што не сум ги спомнал ...

No comments:

Blog Archive

Site Meter