Search This Blog

Monday, December 31, 2007

Што да си посакам во новата 2008-ма ?? ...

Еве ке си замислам дека сум дете од 5 години и пред Нова Година и Божиќ - од Дедо Мраз и Севишниот си посакувам ...

Што да си посакам за себе во новата година ??.

- здравје пред се, за мене и фамилијата ...
- пари никојпат нема да бидат доволни (никојпат не сум сакал да имам многу пари ...) ...
- среќа секако на секого му треба ...
- успех - сега успех во што, во работа веројатно ...
- радост во фамлијата ... да среќавам насмејани луѓе на улица ...

Ете за мене само тоа го сакам ... колку сум скромен ... само кај да најдам Златна Рипка или Дедо Мраз што ке сака да чуе желба - на едно дете од 53 години ??.

Што да Ви посакам на сите Вас - драги мои блог читатели ... Исто што и за мене + работа ... По здравјето, среќата, успехот, радоста - некако најприродно ми е да Ви посакам сите да имате работа ... Сето останато само по себе ке се среди ...

п.с.
Мир меѓу луѓето со добра воља ...

Sunday, December 30, 2007

Антологија за Александар Македонски - Светлана Христова - Јоциќ

Гласникот „Македонските духовни конаци“ - „Портал“ направи пресек на пишувања на наши автори за “Ацета“ - популарниот назив меѓу младите за Александар Македонски.

Авторката на Антологијата проценила дека за Ацета во светот посојат скоро 300 илјади книги ... Плутарх, Квинт Куртиј Руф, Јустин, Витрувиј и др. (текстови од антички автори). Антологијата содржи и извадоци од американскиот научник Јуџин Борза, познат во науката како „македонски специјалист“, чии тези за непостоењето никаква генетска врска меѓу Грците и Александар Македонски ... Прличев, Пулевски, Шахов се Мк автори кои пишувале во минатото за Ацета ...

Александар Македонски не бил Грк, Македонија и Тракија никогаш не биле населени со Грци, ниту во времето на Александар, ниту во времето на владеењето на Римјаните“. Коста Шахов во весникот „Македонија“ ...

Доказите укажуваат дека македонскиот јазик бил различен од обичниот антички грчки јазик, употребуван како јазик на дворот и дипломатијата. - Македонските погребни обичаи укажуваат на различно гледање на задгробниот живот од грчките, дури и за време кога биле обожавани многу исти богови. - Јасно е, прикажувајќи различни историографски и филозофски ситуации, дека античките писатели ги гледале Грците и Македонците како два одделни и различни народи, чиишто односи биле означени со значителна антипатија, ако не отворено непријателство.

Ваков сличен пресек за разните изворни автори за Александар Македоски има објавено и Васил (Циле) Тупурковски ... Книгите на Циле наидоа на одобрување кај дел од јавноста - но и на бројни критики од историчарите, што јавни што онака позди грб ... дека на Циле не му било местото да се меша во нивната работа ...

... for a longer period of time he studied the history of the ancient Macedonian state, and wrote and published the "History of Ancient Macedonia" in four books:
- History of Macedonia till the death of Alexander the Great of Macedon;
- History of Macedonia from the death of Alexander the Great of Macedon till the Roman Wars;
- Filip the Second and Alexander the Great of Macedon.
- He also published children's editions of the History of Ancient Macedonia
.

"Милионер" ... "Знаењето е сила, знаењето е моќ"

Од пред два дена, за инает на ТВ "Нова", ми ја укинаа А1 Телевизија. Штета. Не можам да го гледам квизот "Милионер". Таму може многу да се научи.
Македонското издание на "Милионер" е најсоодветното место за рекламирање на спотовите од кампањата на Владата "Знаењето е сила, знаењето е моќ"
.

Немам што да додадам ...

Пак-ист-стан ... Пакистан ...

Не, не е ова уште еден напис за Пакистан и трагедијата која се случи пред некој ден - со убиството на Беназир Буто ...

Се работи за виц - кој го слушнав пред малку на радио ... Секако малку го измиксав и доработив ...

Се прачуваат меѓу себе троица пријатели: “Кај ке чекаш Нова година ?“ ...

Едниов вика во Малта ... другиот вика во Пакистан ... а третиот вика во Големта ...

Игри околу Воена болница ... повторно ...

Воена болница е маркантен објект на убава локација. Пред некој ден снемало струја во делот на кардиохиругијата на Жан Митрев - Филип Втори ...

Во помош за спасување на животите пристигна пола Влада на чело со Премиерот. Министерот за здравство даде изјава дека ке се истражува кој е крив што снемало струја. Првиот струјаџија Чинговски - магионичарски за неколку минути “донел“ струја ... Од таблата со осигурачи во која на повеќето од фазите имало струја премостил на фазите што немало струја ... Сега се очекува кривична пријава - зошто некој го оставил Филип Втори без струја ... Се‘ ова ми личи на некаква игра , во која ке настрадаа пациентите ... Драмата траела неколку сати ...

Жан Митрев драматично изјави дека нема да оперира додека не се среди случајот и не се види кој е крив ... Ги откажал сите закажани операции и препорачува итните случаи да се оперираат во странство ...

Кој тоа таму се игра и зошто ... што е позадината ??

Во транзицијата - која никако да заврши се изнагледавме разни игри по различни сценарија ... страдаше само народот кој остана без работа и сигурност ... профитираа само политичарите - нашите најголеми звезди во транзицијата.

Saturday, December 29, 2007

Беназир Буто ... Benazir Bhutto ... убиство ... самоубиство ...

Ретки се случаите кога жани влегуваат во висока политика. А а уште поретки случаите кова во муслиманските земји - жени влегуваат во врвот на политиката. Тоа им успеа на Индира Ганди која беше убиена (додуша тука се работи за друга религија ...), како иБеназир Буто во комшиски Пакистан ... која пред некој ден беше убиена во самоубиствен напад ...

Беназир Буто (рођена 21. јуна 1953. у Карачију - 27. децембар 2007 Равалпинди) је била прва жена на челу једне постколонијалне муслиманске државе. Харизматична госпођа Буто је изабрана за премијера Пакистана1988, али ју је након 20 месеци уз подршку војске сменио председник, Гулам Ишак Кан, искористивши Осми амандман устава да распусти парламент и распише нове изборе. Беназир Буто је поново изабрана 1993, али ју је три године касније разрешио тадашњи председник Фарук Легари, услед разних корупционих скандала. Године 2006, на захтев владе Пакистана, Интерпол је издао налог за хапшење ње и њеног мужа.

У октобру 2007, пакистанске власти су повукле оптужбе против Беназир Буто, и она се 18. октобра вратила у Пакистан. Већ сутрадан су у Карачију на митингу добродошлице поводом њеног повратка постављене две бомбе које су усмртиле преко стотину људи. Буто није повређена у нападу. Дана 27. децембра изведен је други антентат на скупу у Равалпиндију и овај пут атентатор је успео да смртно рани Беназир Буто током пуцњаве. Умрла је истог дана у болници у Равалпиндију.

Вистинската приказна за начинот на убиството на Беназир Буто е дека на митинг некој најпрвин пукал во неа, потоа активирал самоубиствена бомба и се саморазнел ... Утврдено е дека причина за смрта на Беназир Буто е фрактура на черепот, која настанала како последица од удар на нејзината глава со оштра ивица во колата.

Но факт е дека има убица кој во исто време е и самоубица ...

Самоубиството беше предмет на моето истражување во постот: САМОУБИСТВО

Од разни причини човекот посега по најскапоценото што го поседува - а тоа е својот живот – еден единствен и неповторлив. Па така познати се повеќе причини за самоубиство:

 • Лудост – длабока неуротско пореметување
 • Вродено тежнение према смрта (Фројд)
 • Безизленост
 • Социјални причини (општествено економски)
 • Неможност за обезбедување на егзистенција ...
 • Невозвратена љубов
 • Прашање на честа (харикири и сепуко) ...
 • Религиозна убеденест за продолжување на животот по смртта – со желба за “вечен живот“ или што побрза “средба“ со веќе умрените ....
 • Освета
 • Тероризам ...
 • Неизлечива болест или тешка старост (еутаназија) ...
Се прашувам дали е толку моќно “убедувањето на човековата психа“ дека со чинот на терористичкото самоубиство ке се остварат “светлите идеали“ и “верувашето во вечниот живот и блиската средба со твоите во задгробниот живот“...

Самоубиство по мене е израз на кукавичлук во немоќта да се избориш за своите цели на друг начин...

Самоубиство од политички причини - како е возможно тоа во денешно време ?? ... Ние во нашата историја имавме едно поснато самоубиство од политички причини, кое се случи во Скопје. Случајот на Мара Бунева ... која го уби ВЕЛИМИР Ј. ПРЕЛИЌ . Мара Бунева дојде со специјална задача да го ликвидира Прелиќ - но извршувањето на задачата ја одложуваше скоро година дена ... Одкога и се заканиле дека ке има последици нејзиното семејство (братот ... кој бил во Бугарија ...) таа го извбршува убиството и самоубиството ...

Прашањето ми е дали верското или политичкото убедување е доволна причина да се самоубиеш ?? ...

Ова го имаме секојдневно во Ирак ... Израел живее триесетина година со фанатички самоубиства ... САД и многу други земји живеат во страв од самоубиствата со кои би се нанеле бројни човечки жртви ... сетите се само на рушењето на кулите близначки во Њујорк ... активирањето на бомбите во метро станиците во Шпанија ...

Friday, December 28, 2007

Вработување ...

Добив ваков меил пред малку:

Zdravo
Se vikam S.S. Od Veles sum.Vi pisuvam vo ime na bratmi i negoviot kolega vo vrska so vrabotuvanjata na nafteni platformi vo severno more, ili za vrabotuvanje vo Aganistan. Veke podolgo vreme se obiduvaat na najdat nacin da apliciraat. Vasiot e-mail go najdov dodeka prebaruvav na www.pogodok.com.mk. Dali mozete da im pomognete okolu toa.
Odnapred Vi blagodaram.
Pozdrav.
Веројатно пребарувајки по интернет сте наишле на мои написи за вработувањата по нафтените платформи, бродовите и десинациите Ирак и Афганистан ...
Прочачкај по линковите погоре, ке најдеш линкови до туристички агенции и разно разни други агенции кои легално и полулегално нудат работа на вакви дестинации ... Искрајно јас не можам да ти препорачам ни една ... Во давнешно време за вакви работи имавма оддел во тогашниот Завод за вработување ... Тој склучување договори со пооделни земји на кои им требаше работна сила и така организирано нашите луѓе одеа по западните земји Австралија и Америка ... Сега сето е оставено на приватната иницијатива ... Дали сегашната Агенција за вработување има таков одел незнам ...
Поздрав и со среќа за братот.

Букарски и шеширот ...

Сликата “http://img229.imageshack.us/img229/6292/bukarskltw2.png” не може да се прикаже бидејќи содржи грешки.

Неспорно Букарски е книжевен талент ... и многу активен и популарен Блогер. Скоро сите порелевантни блобови го имаат ставено во рубликата “пријател“. Има свое представување и во МК Википедија ...

Александар Букарски (Букаро) е претставник на сајбер-литературата во Република Македонија. Роден е во Битола во 1984 год. и моментално е студент на Филолошкиот факултет во Скопје, на катедрата за Компаративна книжевност. Букарски е контраверзен автор, познат по својот блог како и по колумната за весникот „Време“.

Букарски зад себе има педесеттина раскази и уште неколку колумни и разни прозни дела објавени на повеќе македонски веб-сајтови. Во нив живее „цела тајфа на ликови кои ги среќавате во соседството, во маалото, на работа, во продавница, на телевизијахрватски и бугарски јазик или по дома, а понекогаш дури и во огледалото“. Некои негови трудови се преведени и на .

За своето книжевно дело минатата година го доби признанието на Темплум за најдобар млад писател (за предминатата година) “Луѓе на кои не им се отвора падобранот”. Мојата честитка за неговата прва книга ја пишав во постот БЛОГЕРИ vs. МК НОВИНАРИ ... БУКАРСКИ.

Во меѓувреме Букарски стана уште попопуларен ... Гостуваше кај Јанко неколкупати ... Гостуваше кај Чомовски ... пишуваше колумни во Време ... но највеќе беше активен на својот блог и често коментираше во туѓи блогови ... Се бунтуваше против старата гарда на писатели ... беше противник на издавањето на 60 тома на МК книжевност (проект на Владата на РМ) ... Бараше наместо тоа поголем дел од парите да се пренамената за афирмација на младите книжевни автори и за превод на наши дела од млади писатели на англиски и други странски јазици (по узор на Словенија ...) ...

Сношти имаше своја книжевна вечер ...

Помалку од вулгарност - Повеќе од скандал!
Наташа Георгиевска:

Човек или мит? Книжевник тореадор? Аристократ Libertine?
Панк проповедник? Писател багабонт? Секси дисидент?
Немирно дете во поход? Мојот црвен балон? Уникат.
фото: Игор ИсаковскиПрисуствував на неговото представување каде М-р Роберт Алаѓозовски беше модератор. Публика во Точка имаше доста ... вистина, половината и повеќе ги препознав од МК блог сцена ... Имаше полемика како и секогаш кога е Букарски во жижата ... полемика помеѓу модераторот и Букарски како и Коља - Букарски ... Останатите мудро си молчеа и онака се подсмевнуваа на врелите и сочни испади на Букарски ... Јас лично реков оноа што го имам речено и на мојот блог ... Дека Букарски е неоспорен талент ... но дека си губи голем дел од своите пријатели стапувајки во отворена жестока битка со било кого кој ке му упати критика ... Критиките незнае да ги поднесе стоечки и нешто да научи од нив ... Туку би рекол скоро самобендисано се обидува во секоја од таквите “дискусии“ да излазе како победник ... неретко употребувајки вулгарности и пцости ...
Ме зачуди неговото тврдење дека кога бил млад не му била достапна литературата, не само на него туку и на целата негова генерација ??!. Слушнав дека цени и почитува само три пера од МК книжевност ... и неколку пера од светската ... Како и повеќето од младата сегашна популација кривицата за скоро непостоење на МК книжевна сцена ја фрли на “комуњарите“ од минатото и сегашноста ...
А да, не ми беше јасна идејата на шеширот - кој стоеше пред Букарски ... нека ме просветли некој ...

Thursday, December 27, 2007

Кој губи ... А1, кабелските или ние ... ??

Image1227-1616(A1).jpg
Кој губи ... А1, кабелските или ние ... ??

По мене губат сите а највеќе А1. Покриеноста на територијата на кабелските во МК е огромна и не верувам дека тие (кабелските оператори ...) ке попуштат.

Ке следиме да видиме во што е проблемот.

"Антички македонски штитови од Пелагонија" - Душко Темелкоски

Сликата “http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/59FB3C45B9A1F54399A9A0B86167F21E.jpg” не може да се прикаже бидејќи содржи грешки.http://arheo.blog.com.mk/system/files?file=stit-bonce.jpg

Сликата “http://www.utrinskivesnik.com.mk/WBStorage/Articles/61951CB210F3C44BBAAF5A9E1949505B.jpg” не може да се прикаже бидејќи содржи грешки.

http://volanskopje.blog.com.mk/system/files?file=Bonca%20arheo%20karta%20%28Small%29.jpg

Конечно штитовите од Бонче - го гледаат светлото во научната јавност. Археологот Душко Темелкоски вчера ја промовира книгата "Антички македонски штитови од Пелагонија" ...

http://volanskopje.blog.com.mk/system/files?file=Image1012-1935%28Kanal%205%29%5B7%5D%20%28Small%29.jpg

- ЕПОХАЛЕН НАОД за Македонскиот Идентитет
- БОНЧЕ
- ПЕЛАГОН – ВИСОКА - БОНЧЕ
- ДИВИ КОПАЧИ = ДИВИ ИСТРАЖУВАЧИ = РОМАНТИЧАРИ
- АРХЕО - ***ИЈА ?!
- АРХЕОЛОШКА МАФИЈА ВО МК (ИМА-НЕМА)

Градот Скопје - работи домаќински ...

Градоначалникот Костовски се пофали дека се вратени сите долгови кои ги наследил од старата администрација ... а дека нови не створил ... Работел со она што го имал.

Минатата година градскиот буџет тежел 46 милиони евра. Овие пари биле највеќе потрошени за три крупни проекти ( улицата „Гологанов-Циборовски“, булеварот „Словенија“ и се гради клучката „Континентал“). Костовски поведе иницијатива за нов договор со Владата за правична распределба на парите од даноците ... Спроведува кампања (по узор на владините кампањи ...), дека од даноците за градот одпаѓаат само 0,03 проценти од ДДВ и 0,02 од персоналниот данок од доход ... А воедно поведе иницијатива за промена на статусот на Скопје т.е. намалувањето на територијата на Скопје и отфрлањето на селските општини ... централизација што би се рекло ...

Секој човек треба да работи домаќински и треба да си ја пружа чергата колку му се долги нозете ... Но Костовски ветуваше многу повеќе кога се кандидираше ... тогаш тој ги знаеше условите во кои влегува во Градската управа ... Опревдувањето дека му се малку парите, искажано по поминување на пола од мандатот не држи ... Секако дека ке следи нова распределба на парите и надлежностите меѓу државата и општините ... децентрализацијата е во тек ...

Костовски не ги оправда моите очекувања, кои се базираа на неговото реноме на добар стопанственик и хуманист ... кој во првите неколку месеци од мандатот едвај и дека беше во Скопје ... Потоа направи потези - каде има сомнежи дека некои негови фирми се умрежија во градскиот бизнис ... Даде неколку неодмерени изјави ... велеше дека сеушти го учи ова што го работи ... Но има ли Скопје секојпат време да чека градоначалниците да ја научат работата па потоа да ги чекаат резултатите ...

МРТВ - културно и историско наследство ...

Иницијатива за заштита на МРТВ - како културно и историско наследство ... побараа постарите вработени во МРТВ со образложение дека во фонотоката на радиото и видео архивата на телевизијата е зачувана МК историја ...

Ја подржувам иницијативата ... МРТВ несмее да го следи примерот на урисувањето на Нова Македонија, кое не смееше да се дозволи ...

Ни треба мала национална телевизија која како и Архивот на Македонија ке ја чува фоно и видео историјата на Македонија ... Не ни е потребна грандиозна ТВ која ке биде само маркетиншко средство на партијата на власт ... Сето ова треба да е финасирано од буџетот ... без пари нема музика ...

Wednesday, December 26, 2007

Пушење ... целосна забрана во МК ...

Пушењето е навистина штетно ... осем кога е за медицински потреби ... Кај нас пушењето е забрането со закон ... дозволено е само на специјално обележани места и простории ...

Целосна забрана за пушењето во МК - предлага и се залага Министерството за здравство ... Време е целосно да се одвикнеме од “благодетите“ на пушењето ...

Blog Archive

Site Meter