Search This Blog

Wednesday, February 28, 2007

ЗАФИР ХАЏИМАНОВ

Сликата “http://www.culture.in.mk/images/story/zafir.hadzimanov.m.jpg” не може да се прикаже бидејќи содржи грешки.

Зафир Хаџиманов мојот омилен пеач од младоста ... кој знаеше да запее “Земи моме македонче па да видиш што е рај“ ... се спрема по 40 години творечка работа на полето на мизиката, поезијата и актерството - на 15 март (со почеток во 20.30 ч.) да го одржи својот проштален концерт во Универзалната Сала. Концертот е во организација на Литтле Бротхер продукција ... И други весници велат дека е тоа “Проштален концерт на Зафир Хаџиманов“ ... во што се сомневам ... сметам дека е тоа маркетиншки трик ... Зафир ке пее додека го држи гласот а сеуште го држи ...

http://www.miss-una.com/zafir_hadzimanov.jpgСликата “http://www.barikada.com/slike/hadzimanov_zafir_single02.gif” не може да се прикаже бидејќи содржи грешки.

На концертот ке настапи со својата стандардна екипа од фамилијата ... сопругата Сенка ... синот Васил ... ке биде придружуван од и танцовиот оркестар при МТВ, со кој ќе раководи Кире Костов ... Пред извесно време имаше сличен концерт во Београд ... кој беше со воодушевување примен од Београдската публика ... На сцената се појави и малата Марта (внуката – мезимчето на Зафир ...) на која и е веројатно предодредено да ја настави богатата музичка традиција на фамилијата Хаџиманови ...

Зафир Хаџиманов кој кај народот е познат како кантавтор во светот на шансоните или со други зборови поезија со музика. Како никој друг во Македонија и Србија има компонирано десетина шансони и балади на стиховите на нашите антологиски поети Константин Миладинов, Кочо Рачин, Блаже Коневски, Ацо Шопов, Душанка Максимовиќ и други ... Добитник е на бројни награди и признанија на фестивалите за поезија и музика почнувајки од “Струшки вечери на поезијата“ 1976 до “Интернационален фестивал на шансони “ во Загреб 2003 и 2005. Зафир Хаџиманов со посебна почит ја негува старата македонска песна.

http://www.b92.net/galerija/doc/esma/img/4.jpg

Има одржано концерти во СССР, САД, Канада, Куба, Австалија ... Настапува, и раскошно ја сее убавината на својата и наша музика и поезија на сцени како “Олимпија“во Париз, “ Опера хаус во Сиднеј, “Баљшој театар“ во Москва .

Добитник е и на наградите “Југословенска естрада“, “Истакнат уметник на Србија“, “Награда за животно дело“ од радио “Буба Мара“ во 2002, “Награда за животно дело“ од “ТВ Јесенин“ од Нови Сад во 2003 и “Златна маска“ за ширење на македонската култура по светот во 2006 година. Во 2007 објавува ЦД со своите најголеми фестивалски успеси “ Беше мај“

Зафир Хашиманов е мултилалент кој потекнува од музичко семејство. Тој е одличен како пејач, композитор – кантаутор, глумец, поет и водител ... Роден е во Кавадарци на 25 декември 1945 година. Татко му, Васил, бил етномузиколог и и магистер на фармација, интерпретатор и неуморен собирач на изворни македонски песни, а мајка му, Вера, учителка. Гимназија и средно музичко училиште завршил во Скопје. ... каде го привлекува со подеднаков жар театарот и музиката ... Иако желбата на таткому е да го доврши музичкото образование (Академија) за што има неоспорен талент Зафир се запишува во Београд на Факултетот за драмски уметности и 1967 година дипломира во класата на професор Мате Милошевиќ. Во една прилика на едно интрвју ке каже дека желбата на таткому е остварена преку неговиот син Васил (кој го носи името на дедому) кој заврши музичко образование и чекори по патеките на дедому и таткому ...


Пораснал "задоен" со изворната народна песна, во куќата на дедо му Зафир (значи го носи името на дедому) во Маџир Маало ... Пеел во ансамблите "АБЦД", "Димас", "Безимени". Од мал членувал во детската радиодрама. Вели дека Тодорка Кондова и Благоја Андреев се главни виновници за неговиот професионален избор - глумата.

Уште како студент Васил ги најавува своите таленти со успешни проекти во театарот ... филмот и шоу биснисот ...

Заминава на студии во Белград со кофер полн радио снимки. Не можеше секој да снима за радио Скопје (ке рече Зафир). Не беше како сега: влези сине во студио, па тато ќе плати, мама ќе плати. Или умееш или не умееш да пееш. - Се започна од детската радио драма.

Го забележа Димитар Масевски како си потпевнува, па основа еден квинтет, со Зафир како солист. Првата плоча ја снима во Белград, кога бил 2 година на студии, '62, '63 година. По првата плоча втора плоча, по втората плоча прв фестивал. Од тогаш, па се до постоењето на поранешна Југославија, нема фестивал на кој учествувал, а да не освоји барем по една награда ...

Во тоа време – кое беше време на фестивалите низ Југославија – за да успееш како пеач мораше да успееш на фестивал ... Во сплет на околности додека го служел воениот рок Зафир е поканет од Арсен Дедиќ – на фестивалот во Загреб во далечната '65 да исполни една негова композиција на "Човјек као ја". На фистивалот е приметен како одличен пејач а прогласен е и како најелегантен пејач на фестивалот – иако настапува во позајмена гардароба ... За ова Зафир ке рече: “Кошулата ми ја позајми сега големиот режисер Александар Мандиќ, вратоврската ја добил од кумот Стефче Ацевски. За костум и некако успеал да собере некоја паричка, а чевли купивле по пола со другар. ... Потоа фестивалите го сакаат Зафира се редат Скопскиот ... Опатија ... повторно Загреб ...

Почнуваат турнеи по Југославија но и по Русија - каде што снимил неколку плочи и телевизиски шоу-емисии. На четиримесечната турнеја во Русија ја запознава пејачката Сенка Велетаниќ – каде веројатно започнува љубовната ромаса која сеуште трае ...Во едно интервју за Вест ке изјави: “.. Секоја моја песна си има некоја своја приказна. Пишувам стихови уште од многу млад. Зад себе имам имам 300-400 стихови за шаносони и забавни мелодии. Од тоа се изродија шесте книги поезија, станав демек и песник кој може да се чита и да се говори. Доживеав неколку пати да ме викнат и на струшките вечери на поезијата. Но, првата музика ја напишав по еден краток разговор со татко ми. Беше етномузиколог, и не ми се мешаше во работата, во изборот на композициите. Никогаш не ми кажа, но знаев и чуствував дека сака да тргнам по неговите стапки. А јас пеев и песни кои не ми се допаѓаа. Кога си популарен пејач сите композитори ти нудат свои песни, а не е во ред да одбиваш, зашто после ќе се зборува дека си лош за соработка. Татко ми ми го реши тој проблем со само два збора. Ми рече: "Пишувај сам". Првата моја фестивалска кантавторска песна ја напишав во годината кога останав без мојот татко. Тоа е "Како

Вардар", која ми се чини најдолго остана. Се пее и по меани и на свадби, а не доби награда на Скопскиот фестивал. Ми рекле дека таа песна е формула како треба да се пишува музика и стих а да звучи македонски...“

Зафир се опробува и во Мјузикли - автор на единствениот македонски мјузикл "Ало будење", во кој ја раскажува приказната за дете-бегалец, без место под сонцето, кое се обидува да се најде себеси во уметноста.

http://www.prometej.co.yu/images/knjige/small/kiselo_veselo.jpgЗа книгата "Кисело весело" самиот Зафир ке рече: Тоа е моја збирка на раскази која зборува за едно мое детство и прва младост, а најмногу од се за едно Скопје кое повеќе го нема. Ова е книга која што има малку измислици, еден послободен приод, но и многу автобиографски детали. Сега е на ред вториот том "Весело кисело", за периодот од кога се преселив во Белград, се додека било весело-кисело. Третиот том ќе биде изгледа дека ќе биде само кисело-кисело, а можеби и само весело-весело. ...

Во Бродвеј каде отиде по стапките на својот син каде игра во светскиот мјузикл "Занесени", а за "крем" во актерската кариера ја смета улогата во мјузиклот "Виолинист на покривот", која ја толкувал и во театарот "Форум ", во Бостон. Како дојде до ова Зафир раскажува: “.. Во 1996 со Сенка отидовме на дипломска вечер на синот Васил, кој дипломираше на "Беркли колеџ оф мјузик". Во кафеана ја запеав "Да сум богат човек", режисерот на мјузиклот ме слушнал и веднаш ме ангажираше. Во Бостон останав два месеца. По враќањето, во Нови Сад ја толкував главната улога во мјузиклот "Човекот од Ла Манча", кој се постави во "Српско народно позориште". Актерството беше мојата најголема љубов..“

Зафир осем што има прекрасен вокал – свири одлично гитара и пијано, а одлично ги зборува рускиот и англискиот јазик ... со носталгија и со треперлив глас - зборува за татко му - кој истотака одлично свирел на музички инструменти ...

Како глумец Зафир игра главни улоги во филмовите Македонска крвава свадба (Главна улога) 1967 … Време без војна (Споредна улога) 1969 ... Македонска сага (Споредна улога) 1993 ... Makedonska saga (1994) ... Higijenske navike vojnika (1972) ... Vreme bez rata (1969) ... Noz (1967) ...


Од театарските сцени настапува во “Театарот на Теразија“ ... “Атеље 212“ ... “Драмски театар во Скопје“ ... “Драмски театар во Нови Сад“ ... и театарот во Бостон USA ("Forum Theatre"). Добитник е на годишната глумачка награда на “Србското народно позориште“ и специјална повелба на “Здружението на театарските уметници во Србија“ за висок домет во светот на глумата ...

Зафир се вклопува меѓу Београѓани но не ја заборава Македонија која верувам ја носи во срцето ... Веројатно тоа е причината да биде и председател на југословенско - македонското друштво, "Шар Планина" ... Има организирано прекрасни илинденски собири, на брегот на Сава со уметници од Белград и од Македонија. Се опробува и во политичките води – на последните избори беше кандидат за пратеник во српското собрание на партијата Либерали на Србија.

Често си доаѓа и дома во Скоје ... има оставено мал стан каде ги чува спомените од детството ... пијаното ... неколку гитари и мандолини ... стариот орамар ... во кој се осеќа духот на фамилијарната историја и мирисот од домот на таткому и дедому ...

За доаѓањето во саканото Скопје ке реќе: “.. Секогаш кога доаѓам во Скопје предизвик ми е да ги спојам професионалното и дружењето со моите мили луѓе..“ ... Такво нешто се случи и на прославата на 63 годишнината на Зафир во Скопје ... . Со убава песна, добро вино и роденденска песна се славеше до ранте утрински часови во хотелот "Континентал". Дружбата заврши во ситните саати и со ветување за скорешна реприза ...

Интересно е што Валил Хаџиманов има свои албуми и плочи издадено за ПГП, РТС и за Југотон – но ништо нема издадено во домашната куќа МРТВ ... Се надевам некој ке се сети да ја исправи неправдата ... заедно со репринт на песните од таткому за кој има стари записи ... а и таткому има одличен глас ...

Снимил шест албуми и околу 100 мали плочи, и првиот компакт-диск "Од љубов не се бега".

Зафир знае да каже дека мора да ја освоиш публиката ... си споменува за времето кога секој не можеше да биде пеач (мораше да има талент) ... а не како сега ... дали си го поткупил уредникот да те пушта по сто пати на радио, дали е местен фестивалот, кој ти е татко, кој е со кого во тајна врска... Немаше автомобили, се возевме со возови и автобуси... Во салите немаше пијано, па го заменувавме со хармоника... Бевме среќни ако се докопаме до некое гитарче...

На прашањето што како што највеќе се пронаоѓа меѓу глумата – пеењето и поезијата ке рече: “.. Актер, пејач, композитор или поет? Тоа е едно исто, вели тој, едно со друго се совпаѓа. Ако е ангажиран како актер, целосно му е посветен на тетарот, се додека не ги освои времето и просторот. Кога завршува таа задача, има време да седне дома, да напише некоја убава балада, шансона, некој стих. Ако е на турнеја, тогаш е пејач, во втор план се театарот и поезијата. "Секоја дарба од бога треба да се искористи, само ниту еден човек не може да носи три лубеници во една рака" ..

Ако се прашам кои композиции од Зафир ми останаа најзапаметени – сигурно ке биде ена од неговите незаборавни:

- "Како Вардар",
- "Ноќеска шумеа брезите",
- "Љубов неверна",
- "Љуби ме и главата горе"
- “
Земи моме македонче па да видиш што е рај“
-
"Од љубов не се бега"
- “Девојко, зрела јаболко

- “Био је мај“
- “Са ноќ седам Трено“

ПОМОДАРСТВО - домашни миленичиња ...


Многу луѓе во потрага по своевидно “покажување пред јавноста и комшиите“ чуваат во несоодветни услови - разноразни домашни миленичења ... кучиња, мачиња, змии, мајмуни, крокодили ... и незнам што ...

Луѓето избегаваат да чуваат деца по дома ... го ограничуваат бројот на децата ... но затоа е помодарство во несоодветни услови да чуваат домашни миленичиња ... за да ги видат комшиите дека и тие имаат домашно милениче ... демек се грижат за природата ...

Не верувам дека доманите миленичиња им е убаво да бидат затварани по домовите и чувани во еден вид “робство“ - во домашните услови ... Имено далеку се од природните средини ... ограничени се во движењето ... еден дом никако не може да ја замени природната средина за било кој животински вид ...

Вистинскиот љубител на животните ке искочи и во природна средина ке помогне некој загрозен вид ... да речеме ке купи стог сено и ке нахрани срни во зимските денови кога нема храна во природата ... сега никој нема да го види - но тој барем ке си ја нахрани душата и совеста ... За мене е најдобро животните да се остават да егзистираат во нивните природни средини ...

Добро ОК е некој да чува домашно милениче (куче, маче...) во услови каде има двор (селски услови да речеме) - каде домашните миленичиње нема да бидат врзувани со ланци (затворски услови) ... туку слободно ке ја користат природата околу куќата ...

Воопшто куќите даваат подобри услови за чување на домашни миленичиња ... По становите се мачат и животните и луѓето а нарочно без никаква вина се мачат комшиите ... Замислите ситуација некој со змија околу врат искочи и заедно со вас во лифт се симне да ја прошета змијата - милениче ... во заедничкиот двор каде се играат децата а постарите луѓе одмараат по клупите ...

Верувам дека со моиве погледи ке се сложат повеќето луѓе ... Ова нема да им одговара само на оние кои од домашните миленичиња прават бизнис и помодарство ...


Tuesday, February 27, 2007

ИРА ТИГЕРМАН

Згодни хрватици го полнат нет просторот - во обид да се пробијат со својата става ...

Ира Тигерман е следната.

Сликата “http://www.clubira.com/SLIKE/ira/G9JZ1430max.jpg” не може да се прикаже бидејќи содржи грешки.

http://www.clubira.com/SLIKE/ira/DSC00999max.jpg

Monday, February 26, 2007

БЛОГЕРСКА НОЌ

Блогерското утро заврши ... блогерската ноќ започнува ... тука младите блогери го водат главниот збор ... тие нели редовно ги преспиваат утрата ...

Додуше МНОГУ блогери чекаат да помине 24.00 за да се уклучат на доминантниот интернет пристап ДАИЛ-АП (поефтино е де ...) ... судбина на просечниот МК интернет корисник ...

Додека сиромасите ноќите ги користат за “игри во креветот“ ... Блогерите ноќите ги користат за виртуелни игри по Блогерајот ...

Е сега на кого му е поубаво ??

БЛОГЕРСКО УТРО

Типичниот блогер - кој има дома нет станува оди до купатило ... до кујна вари кафе ... тост на брзинка и седнуе онака нерасонет да види што има на нет ...

Се разбира прво го отвара својот блог ... да види дали има некој коментар ... гледа кој е на нетот ... со кафето може и краток сабајлешки чет ... Гледа меилови ... Отвара на кратко омилениот весник ... чита само наслови ... и така денот почнува со Блогерско “кафе-мафе“ и кратко интернетисување и блогирање ... Ако не го опомене некој или ако нема обврска од сабајле - заглавува во инсиративен пост ...

Saturday, February 24, 2007

ТАРЗАН ... СУПЕРМЕН ... ЏИМ ...

Горан Михајловски - навистина има умешност - со малку зборови да направи сублимат ... и сето тоа со доза на хумор и сатира ... И овоа сабота препорака за неговата колумна - Џим сали, Тарзан го брани Бит пазар, а Супермен Маџир Маало ..

КОРУПЦИЈА ВО ПОЛИЦИЈАТА

Се апсат полицајци и цариници - демек се справуваме со полицијата и царината ... Ок си е тоа - но изгледа некој заборавил рибата од каде смрди ... Вака изгледа дека рибата смрди не од главата ...

Кога ке видам крупна риба во мрежата ... тогаш ке кажам ОК ... се движи работата ... По се изгледа дека корупциските мрежи ... криминалните мрежи ... се преслаби за крупни риби ... Ловењево на ситниве риби ... може да се свати и како расчистување со “непослушници“ ... Знам дека ке бидам нападнат ... Ок - подобро е во мрежата да има и ситни риби ... но од ситните риби не можеш да се најадеш ... Една, барем една крупна риба - би свршила работа ... а повеќе би бил вистински успех ...

Пропуштале - шверцери на царина ... тоа се оние луѓе кои со две пари во џеб одат да купат нешто за ситна трговија ... А шлеперите кај се ... тие со “пратња“ си стигаат до одредиштето ... Тврдам дека се додека не почнат да се фаќаат крупни риби - нема да имаме напредок ...

Friday, February 23, 2007

КОМПЈУТЕРОТ ствара зависност

Колку време треба да се поминува покрај компјутер ??!

Ова е сериозно прашање ... поготову кога се работи за деца ... Имено компјутерот ствара еден вид зависност и мора да се ограничува неговата употреба ... Ова е особено потребно (да се ограничува) кај децата ... поради оштетувањето на рбетниот столб и оштетвањето на очите ... Компјутерската зависност е особено изразена кај компјутерските игри и кај користењето на интернет ...

Знам многу родители кои ги ограничуваат децата да дремат пред компјутер ... А како читам има и специјални клиники за лечење од компјутерска зависност ...

Сретнуваме термини како “ТВ наркоманија ... Компјутерска наркоманија ... Интернет наркоманија“ ... врзување за екран - во подолг временски период ... доведува до осеќај на затупување, дезорјентација, дебелеење ... воопшто пасивизација на духот ... Слабеење на видот ... се успорува метаболизмот ... се оштетува крвотокот ...

Кај децата зависници од компјутер имаме честа појава - кога одат во школо тешко да комуницираат со другите деца и наставиците ...

За зависноста од интернет добар напис имате тука.

عكس از:corbis

САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ

Ова беше клучен збор кој ја растури Федерацијата наречена Југославија ... Словенците првиго искористија правото кое им го даваше уставот на Југославија ... По нив Хрватите ... Македонците ... Со Босанците одеше тешко – таму е замрсено ... Црногорците последни го искорисија правото ... Во Косово се води рововска битка дали косоварите го имаат правото на самоопределување ... Во македонија зборот самопределување го слушаме многу често најчесто го изговараат албанските партии како претење дека воколку не ги остварат своите права – ке го искористат правото на самопределување ...

Интересно е дека со актуализирањето на правото на самопределување на Југословенските народи имаме - процес на стварање на ЕУ држава – каде народите ги делегираат дел од своите права – се здружуваат во заедничка држава ...

Што е самоопределување ... Према Меѓународен пакт за граѓански и политички права (19 декември 1966 год.) ... “ Сите народи имаат право на самоопределување. Согласно ова право тие слободно донесуваат одлуки за својот политички статус и слободно го обликуваат својот економски, социјален и културен равој. ... Договорните држави, вклучувајќи ги и државите одговорни за управување со области без сопствени Влади и области дадени на владеење, треба согласно одредбите од Повелбата на Обединетите нации да даваат поддршка за остварување на правото на самоопределување и да го почитуваат истото.“

Историски гледано првпат правото на самоопределување се среќава во револуцијата во Русија - таканареченото право на народите на самоопределување, зад која фраза во стварноста се криеше: државниот распад на царска Русија. ... Со прокламираната формула за правото на разните националности на Руското царство својата судбина самостојно да ја одредуваат „до вклучување на државно отцепување од Русија“, беше борбениот повик на Ленин ...

The principle of self-determination, often seen as a moral and legal right, is that every nation is entitled to a sovereign territorial state, and that every specifically identifiable population should choose which state it belongs to (for instance by plebiscite). It implies that all nations - usually meaning an ethnic group that self-identifies as a nation - have an equal entitlement to a sovereign state. It also implies that no other form of state is morally legitimate - certainly not if it includes an ethnic group who do not wish to be included in it.

The principle that a state should be sovereign and autonomous has long been associated with the idea of the state itself. The ideal of self-determination by a specific population (rather than their rulers) is of later origin. Early statements of the principle can be found in the Declaration of Independence of the United States.

The 1918 Constitution of the Soviet Union acknowledged this right for its sister republics (although not for declared "autonomous" regions), but was not applied in practice until the Perestroika, when it led to the breakup of the Soviet Union.

Vladimir Lenin supported the concept of the right of a culturally distinct grouping to self-determination, albeit within the framework of proletarian internationalism and, as it turned out in the policy of the Soviet Union.

At the ratification of the UN Charter in post World War II 1945, the signatories introduced the right of all people to self-determination into the framework of international law and diplomacy. In addition, the right to self-determination holds the prestigious position of Article 1 in both the International Covenant on Civil and Political Rights (ICCPR) and the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights (ICESCR). Its presence in the two covenants points to the right's complex nature and importance.

In the Universal Declaration of Human Rights the United Nations states that everyone has the right to a nationality and that no one should be arbitrarily deprived of a nationality or denied the right to change nationality. Self-determination is often invoked in national liberation struggles, secession of territories and constitutional disputes about how this right can be expressed to the satisfaction of opposing interest groups.

Самоопределувањето како интегрално право на народите е често во директен конфликт со едно друго право а тоа е правото на територијалниот интегритет и суверенитет на една држава ...

Conflict with territorial integrity

At the time of the UN Charter, the focus was on the former colonies of the Axis powers, and implicitly on all overseas colonies. There was no intention to support secessionist claims in, for instance, European states. However, the concept of self-determination is by definition in tension with that of territorial integrity, which is an older principle of international law. Territorial integrity applies to integral parts of a state, and since the colonies were not seen as such (except by France), their independence was not seen as an attack on the principle. The importance attached to territorial integrity was exemplified by adherence to the principle of uti possidetis during the decolonization process. The colonial borders were retained at independence, even if they had little relevance to linguistic, ethnic and cultural boundaries. Once these new nation-states were established in Africa and Asia, some felt that the principle had been sufficiently applied, and that the principles of territorial integrity and non-intervention should again prevail. Certainly, the United Nations never supported any secession during the Cold War, other than from a colonial power.

When some of the newly independent ex-colonies faced secessionist and irredentist movements, the international consensus was that self-determination did not apply to these movements. The consensus defined a "people" entitled to self-determination as persons living in a particular geographic area, rather than persons sharing a common culture or language (a nation). This did not generally promote the political aspirations of oppressed ethnic minorities. Since the end of the Cold War, however, this consensus has eroded. Most notably, western powers gave covert and overt support to the serial secession of the constituent Republics of Yugoslavia. One of these conflicts, in Kosovo (formerly an autonomous district within the Serbian republic]], is still unresolved.

Интересен беше односот и вокауларот на Албанците во Македонија при определувањето за независноста на МК – имено не гласаа ниту за референдумот за независност на МК – ниту пак го гласаа првиот устав ...

На сите тогаш полни им беа устите со зборовите и теориите на правото на Албанецот за самоопределување до одцепување на сите територии каде беа мнозинство ... Косомо ... Западна МК ... Јушна Србија ... Делови од Црна Гора ... Делови од Грција ...

И денеска Албанците често знаат да го извадат џокерот на правото на самоопределувањето на албанците до одцепување ...

Па така на пример Џафери често изјавува: “..Арбен Џафери, лидерот на Демократска партија на Албанците, повторно ја истакна својата заложба за самоопределување на Албанците во Македонија и во регионот и за промена на границите. ... Во интервју за Радио Слободна Европа тој изјави дека прашањето за самоопределување "не е дневна политика" и дека како темелно право на Обединетите нации се активира тогаш кога другите решенија пропаднале

Другите решенија за мировни договори, за разбирање, зближување и толеранција во Македонија се пропаднати и автоматски се отвора прашањето за самоопределување. Значи, оваа категорија ние не ја промовираме од инает, туку безбедносната ситуација, меѓуетничките проблеми, етничката дистанца што постои во Македонија, автоматски ја отвораат идејата за самоопределување до отцепување

Лидерот на ДПА тврди дека го почитува ставот на меѓународната заедница за неменување на границите на Балканот, но "под услов меѓуетничките односи да се градат врз база на еднакви права".

Македонија фактички е поделена држава, бидејќи заедниците таму живеат паралелно. Меѓу Албанците и Македонците недостигаат сите социјални параметри што треба да ги поседува една мултиетничка држава, па затоа не е можно Македонија да не се подели или федерализира.

Просто албанските партии се натпреваруваат кој порано почнал да се залага за самоопределување на Албанците .... ПДП бара право на самоопределување за Албанците во Македонија ...

На 03/19/1992 година Уставниот суд на Република Македонија – расправаше за - определбата на албанското население да му се признае право на отцепување на тоталитарното и асимилаторско панславјанско ропство ...

... На седницата и на јавната расправа Судот утврди дека во точка 2 од Декларацијата е утврдена определбата на НДП на албанското население во Југославија да му се признае статусот на народ и правото на слободно национално определување, за самоопределување и со правото на отцепување од тоталитарното и асимилаторско панславјанско ропство.

... Во конкретниот случај, Судот смета дека во точка 4 став 3 од Декларацијата на НДП се предвидени активности, кои, ако се преземат, се директно или индиректно насочени и кон насилно уривање на уставниот поредок, затоа што се поставени така што доколку правото на самоопределување и отцепување, назначено во точка 2 од Декларацијата, не се оствари на демократски начин и со политички средства, решение ќе се побара во сенародното здружување и формирање на единствена албанска држава на Балканот, што не може да се оствари не само без насилно уривање на уставниот поредок, туку и без загрозување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Република Македонија. ...

Заради самоопределувањето албанците организираа и референдум за Илирида ...

Самоопределување е збор кој се слуша на Косово уште пред дваесетите години ... и повеќе ... албанците имаа парола “Косово Република“ ... многу демонстрации ... многу немири ... многу жртви – највеќе кај Албанците ...

Заради таквите страдања на Албанците НАТО ја бомбардираше Србија – а во Косово се сега трупите на КФОР под закрила на ОН. Со резолуцијата на ОН до сега не му беше дадено право на Косово за самоопределување ... и сега планот на Ахтисари тоа експлицитно не го спомнува ... но сите процеси водат кон одцепување на Косово од Србија од нејзиниот територијален интегритет ...

Не случајно во Косово се формира невладино здружение ке себе се нарекува “Самоопределување“ ... Pokret “Samoopredelenje” iniciran je od mreže mladih aktivista, koji su ranije nazvani KAN – Kosovo Action Network. Oni širom Kosova organizuju demonstracije i pisanje parola “Samoopredelenje – Ne pregovori”.... водач на ова “движење“ во Косово е Албин Курти ... јавно е подржано од албанските партии од МК а сега прави оганок и во Скопје ...

Движењето на Кури беше организатор на Протестниот собир на неколку илјади Албанци во Приштина против планот на Марти Ахтисари - заврши со интервенција на полицијата. При тоа имаше 70 повредени и 13 уапсени лица. – дваица демонстранти ги изгубија животите во нередите ...

Thursday, February 22, 2007

ВМРО-ДПМНЕ и вработувањето ...

Programa 2006

Кликни на програмата за да ја прочиташ.

Неколку пати со свои коментари на мојот блог poinakov се трудеше да ја “амнестира“ владата на ВМРО-ДПМНЕ дека нема обврска да се грижи за вработувањето на народот - туку дека само треба да ствара услови да се зголемува вработувањето ... За ова народски се вели “Не по врат - по шија“ ...

“..Кај сакаш владата да отвора работни места..“

“..Таа треба да создаде услови за домашните и странските инвеститори да отвараат работни места..“

Незнам зошто некои луѓе сакаат да ја амнестираат владата - дека таа нема обврски да отвора нови работни места ...

Си велам тогаш на база на кои ветувања ВМРО-ДПМНЕ ги доби изборите – ако не ветиле нови вработувања и подобрување на животниот стандард ... и за да го проверам тоа го проверив она што е запишано во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ „Преродба во сто чекори“ ...

Без некој редослед еве што е напишано во „Преродба во сто чекори“ ... во врска со вработувањето ...

** Вработувањето е најважна работа за секој човек. Само вработени луѓе имаат надеж за подобар живот и насмевка на лицата, со радост размислуваат за брак, потомство, купување стан или автомобил ...

** Денес се смета дека најголемиот проблем со кој Македонија треба веднаш и одлучно да се справи е проблемот на огромната невработеност. Основи предуслови за намалување на невработеноста се заживување на економијата, влез на приватен домашен и странски капитал и секако вложување во квалитетна и едуцирана работна сила ...

** Цел: привремено решавање на невработеноста во најсиромашните 20 општини Целта е во текот на четири години да се креираат околу 2000 привремени работни места;

** Брзо и ефикасно исполнување на обврските од мислењето на ЕУ, во кое се наведени најважните проблеми со кои се соочува земјата во сите сектори и реформите што треба да се спроведат:

- Економски развој и намалување на невработеноста;

** .. Зајакнувањето на регионалната економска соработка ќе придонесе за подобрување на националната економија, за намалување на невработеноста, за поквалитетен животен стандард и за подобрување на конкурентноста на компаниите ..

** 1.2 Економски пресврт и намалување на невработеноста (посебна точка во програмата)

** .. едноставни и ниски даноци е еден од основните предуслови за економски напредок Даночното оптоварување на платите и на профитот во Република Македонија не соодветствува на потребата од радикално намалување на невработеноста и поттикнување на инвестициите ..

** .. вложувањата во инфраструктурата се од витално значење за намалување на невработеноста и сиромаштијата ..

** 6.2 Програма за активни политики (дадени се мерки за вработување)

Незнам зошто толку многу се загрижуваат луѓето кога некој ја критикува Владата ... ВМРО-ДПМНЕ вети дека дека ке работи на принципите на чесност, транспарентност и одговорност. ...

Понатака во програмата се вели: “..Ќе воведеме иновативен и ефикасен инструмент за подобрување на јавните услуги и борба против бирократијата и корупцијата: Граѓански дневник, кој успешно се применува во многу земји во светот Граѓаните ќе ја оценуваат работата ... Блоговите се нели лични дневници ...

И за крај на ова истражување во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ се вели:

“.. Ќе ја вратиме демократијата во нашата практика. Медиумите и граѓанскиот сектор ќе ги третираме како генератор на промената на прогресот и како фактор во функција на интересите на граѓаните

Тие, како и секој граѓанин на Македонија, ќе имаат целосна слобода на изразување на сопственото мислење Тоа подразбира и полно право на критика за работата на државните органи, истражување на настаните и достап до вистината и одговорност на носителите на јавни фунцкии навремено и коректно да ги информираат медиумите Критиката е коректор за работата на секоја влада и е здрава за општеството ...

ЗАТВОР или парична казна

Сите ние како граѓани знаеме често да направиме прекршок - кој води кај судија запрекршоци и следи казна “Пари или замена затвор“ (за 1000 денари еден ден затвор) ...

Македонските судови се преплавени од разноразни прекршочни костапки (најчести се сообраќакниот прекршок ...) - во кои се пресудуваат соодветни казни (парични или замена затвор) ...

Македонските затвори се жалат дека немаат доволен капацитет - во напливот на енормен број на затвореници ... осудениците чекаат ред за издржување казна затвор ...

Се прашувам дали народот е толку криминогено располошен ... или има девијации во законот ... Од друга страна интересна е се почестата појава народецот наш - да сака повеќе да одлежи неколку дена затвор ... одколку да плати казна ... Причината е проста ... немање пари ... а немање ни работа - па на народот повеќе му се исплати да оди во затвор ... и така нема што друго да работи ...

За ова зборува Утрински ... во написот - Велешани лежат в затвор место да платат казна за сообраќаен прекршок

ПРЕСМЕТКИ - во автобусите на ЈСП

Последните години се случуваат чести “недоразбирања“ меѓу возачите на ЈСП и граѓаните - кои неретко поминуваат и во тепачки ... Вообичаено во повеќето случаи се криви граѓаните кои се обидуваат да се шверцуваат или “некултурно се однесуваат“ ... непотребно се закачаат со шофеот ... аутобусот им е место каде ке начекаат некого во тесно - со кој сакаат да се пресметаат ... но честопати и шоферите се забораваат ... се понашаат некултурно ... непотребно навредуваат ... па дури почнуваат и физични пресметки ...

Возачите не треба да заборават дека се возачи ... тоа им е главната задача ... а за се друго треба да се грижат други служби ... инспекции ... полиција ... обезбедување ...

Чести се случаите каде во аутобусите на ЈСП се пресметуваат млади групи од Македонска и Албанска националност ... Ова понекојпат прераснува во војна ... На крај страдаат автобусите на ЈСП ... и по некоја глава на мадите луѓе ... кои не сватиле дека мора да живеаат едни со други ...

За ова пишува и денешен Дневник - Лани претепани четиринаесет возачи ...
**
Четиринаесет возачи вработени во Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ (ЈСП) лани биле нападнати и претепани додека ги извршувале работните задачи
** Еден од нив останал без уво, кое насилниците му го отсекле со нож, а двајца, по траумите доживеани како последица од нападите, никогаш повеќе не му се вратиле на возењето.
** Најчеста причина за нападите е девијантното однесување на граѓаните што одбиваат да извадат автобуски билети.
** Сите реони во градот се критични, но како најопасни ги издвојуваат трасите од Бит-пазар кон Автокоманда, од Карпош кон Сарај, како и патот кон Драчево и линијата по која се движат автобусите со број 9 и 19, кои сообраќаат кон Шуто Оризари и Топанско Поле.
** Во случај на напад, возачот преку радиостаница се јавува во базата, од каде што ја информираат полицијата, која веднаш доаѓа на самото место.

Дали ЈСП слушнале за Видео надзор со камери ... Така работите ке се пратат во старт од нивното настанување со глас и слика ... ке се знае кој е крив ... и лесно ке бидат фатени оние кои го предизвикуваат инцидентот ... А службата за надзор преку директно следење на снимките ке знае кога ситуацијата станува критична ... и пред да настане инцидентот ке го спречи ...

- Испукани куршуми во полн автобус на ЈСП во Чаир
- Телевизори во градските автобуси - Од ЈСП
- Насилници со бејзбол палка демолирале автобус со патници
- Повредена жена во каменуван автобус на ЈСП

Blog Archive

Site Meter