Search This Blog

Saturday, June 07, 2008

Статистиката на ЕШ 2008

Уште кратко време и ке почне европското првенство во фудбал ... денеска ке имаме можност да видиме два меча ... првиот со кој се отвара европското меѓу домаќинот SUI и CZE ... каде чинам благи фаворити се чесите ... почетокот е во 16.00 часот ... вториот меч е веднаш потоа помеѓу POR и TUR со почеток во 20.45 часот ... Тука е големфаворит Португалија која созреа како тим и на ова првенство е еден од фаворитите ...

читај повеќе »

Околу статистиките во квалификациите за првенството:

** Players Statistics

- Top scorers ... 10Eduardo da Silva - Croatia, ... 9Euzebiusz Smolarek - Poland, ... 8Cristiano Ronaldo - Portugal, ... 8Lukas Podolski - Germany ...
- Shots on goal ... 31Cristiano Ronaldo - Portugal, ... 22Adrian Mutu - Romania ...
- Assists ... 6Andrea Pirlo - Italy ... 6Franck Ribéry - France ... 4Andrei Arshavin - Russia ...

** Teams Statistics

- Goals scored ... 35Germany ... 28Croatia ... 27Czech Republic ...
- Shots on goal ... 101Portugal ... 93Netherlands ... 91Germany ... 86France ... 85Czech Republic ...
- Assists ... 27Germany ... 22Czech Republic ... 19France

No comments:

Blog Archive

Site Meter