Search This Blog

Friday, February 27, 2009

Што навистина се случи во Струга ... ГЕМ и Манифестот за Европска Македонија ... Завршна трибина во Скопје ...

http://i288.photobucket.com/albums/ll164/volanskopje/Large-8.jpg?t=1233948265

Откако ГЕМ т.е.Движењето „Граѓани за Европска Македонија“ преку прес соопштеније го обзнани Манифестот за Европска Македонија, и ја започната турнејата на трибини кои популарно ги нарече тринеделен “феброарсски поход“ ... во блог просторот кој го пратам се случи нова поделба:

читај повеќе »

ГЕМ појасни дека сето тоа е конструкција - дека тие делуваат како независни интелектуалци преку нивното “Кој ако не ние, кога ако не сега ...“...

Во првата недела трибините мазно им поминуваа ... јас очекував дека на трибините ке им доаѓаат неистомисленици кои ке им поставуваат незгодни прашања ... нешто такво малку се случувало на првата трибина во Скопје ... Во Велес, Штип, Струмица, Битола и Куманово ималао релативно мирни трибини ... за “тиквата“ да пукне во Струга и утредента нешто помирно во Кичево ...

Во Струга бил избегнат инцидент во кој учествувале десетина граѓани на Струга кои не дозволиле да се одржи трибината ... Што точно се случило во Струга знаат учесниците на трибината која не се одржала. Нивните ставови ни ги пренесоа преку разни медиуми и на неколку блогови ... подолу имате и контраставови и реакции од блогосверата:

Како што може да се примети блогосферата бурно и различно реагираше на Манифестот за Европска Македонија - особено околу струшките случувања ... Во меѓувреме искочи пораката на Груевски дека е доста од поделби и дека сите сме Македонци ...

За стуршките настани има Соопштение на МК полиција ... на кое со негодување реагираат членовите на ГЕМ:

Фебруарскиот поход на ГЕМ продолжил уште во неколку града Дебар, Кочани, Тетово, за да за утре биде закажан крај на фебруарскиот поход со трибина повторно во Скопје во Конгресната сала на Хотел Алекрандар Палас ... сабота, 28 февруари 2009 година, во х. „Александар Палас“, конгресна сала 3, со почеток во 18 часот.

  1. “Соросоидите“ во Штип ... ШТО МЕНЕ МИ СМЕТА ВО ТРАНЗИЦИОНА МАКЕДОНИЈА ... 14 Февруари, 2009
  2. “Соросоидите“ во акција ... Концепт на етнички соживот и градење на права на граѓанинот е единствен.излез од полит.криза на МК .. 11 Февруари, 2009
  3. “Фабрика 3“ ... „Манифестот за европска Македонија“ ... „Граѓани за европска Македонија“ ... 6 Февруари, 2009

4 comments:

Anonymous said...

Do samonarecenoto dvizenje "Gragjani za Evropska Makedonija"koe dvizenje so manifestot za "evropska Makedonija" pojde "februarski pohod"..... i nejzinata bagra.....cekame nekoja replika kon vasata dovcerasna sopartijka Mirka.......i ti batka seuste nemas link do nejziniot napis,svaka cast.

volan said...

може и самиот да ја линкуваш ... може и од сношти гостувањето кај Миленко линк да ставиш ...

Мирка незнам дали член на СДСМ - неверувам, но беше ортак со Бане ... заедно ги празне флашите со виски ...

Anonymous said...

Malku sum dustabajlija za takvi raboti ali nema veze,go imam zacuvano,vo sekoj slucaj shouto navistina bese shou.....Poz.....

volan said...

се се учи ... ако научив јас ке научат сите ... :)

Blog Archive

Site Meter