Search This Blog

Saturday, April 12, 2008

Може ли поразот да се претвори во победа ... “ПРОЦЕДУРАЛНА“ ДРЖАВА ...

Македонија под водство на владата на Груевски ја изгуби битката за НАТО ... се навестуваше исто сценарио за губење на битката и за ЕУ - ако не се сменат условите ... името де ... На барање на ДУИ сношти во ситните саати по маратонска расправа “ПРОЦЕДУРАЛНО“ ... Сношти во 2ч20м ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА со 70 гласа - првпат во историјата изгласаа самораспуштање на Собранието ... СДСМ и ЛДП не учествувле во гласањето.

Остана Бучковски да го тужи Собранието дека противуставно ги натерале да работат прекувремено ...

Груевски ке биде единствен во светската историја што веројатно ке успее - од поразот да направи победа на нови избори ... веројатно нема да биде како што посакува ... но со вака слаба опозиција победата му е во џебот ... или ...

Е да, фер е Груевски по џентлеменскиот договорот од порано да побара од Председателот на изборната комисија да си даде оставка и да и дозволи на опозицијата да предложи свој кандидат ... Председателот на изборната комисија изјави дека ке даде оставка (како личен чин) ако тоа Груевски го побара ... Груевски со тоа само ке поентира ...

3 comments:

Anonymous said...

ACIKA,POSLE SEKOJA IZGUBENA BITKA I OBICNIOT VOJNIK ZNAE KADE ZGRESIL,ZATOA BIDI POMALKU SARKASTICEN I APLAUDIRAJ MU NA NIKOLA(ne popovski ziti majka posle negoviot govor od vcera vo sobranieto) STO BAREM POKAZA ZABI KON GRCIVE,ZA RAZLIKA OD OVIE IZGUBENIVE SDSM-ovci,NELI?VALJDA USTE NE NAVIVAS ZA BUCKO I CRVENKOVSKI,TIE SE VEKE PREVAZIGJENI,ZAREM NE (taka barem srbite imaat izraz,me razbiras,neli?) BELA RADA NE JA NI SPOMENUVAS...

Anonymous said...

Машко грешка си, Груевски не го ЗАГУБИ НАТО, не, Груевски го ЗАЧУВА нашиот МАКЕДОНСКИ ИДЕНТИТЕТ, во момент кога ризикувавме да го загубиме и веке како што памтите СДСМ и поголемиот дел од нашите џаболебари од МАНУ дигнаа раце и јавно се изјаснија за преименување!!!
ФАЛА ЗА СОЛИДНАТА РАБОТА ГРУЕВСКИ, мАКЕДОНСКИОТ НАРОД ЗНАЕ КОЈ ДОБРО МУ НОСИ!

Anonymous said...

Dali sme nie (Makedoncite)
navistina predci na Aleksandar Makedonski ?

Blog Archive

Site Meter