Search This Blog

Friday, October 17, 2008

Фестивал на тиквата ... тиквите ...

http://www.kralemarko.org.mk/WBStorage/Articles/E7672D69CDFA0E4184C5ECC1CB84BEF7.jpg

Тиквата е пред се храна ... дедоми садеше тикви бидејки неговите животни ја обожаваа ... ја обожавав и јас кога баба ке испечеше тиква ... веднаш отога ке го извадеше лебот од фурната ...

читај повеќе »

Неколку луѓе, преку невладиниот сектор со подршка на градот Скопје од оваа година прават традиционална манифестација ... каде се прави трибут на тиквата ... која е одлична храна за бебиња ... некои велат дека е похранлива и од банана ...

  • Постојат преку 700 видови тиква, а денес на нашите пазари често можат да се купат хокаидо тиквата (најдобра за печење), аргента (најслатка од тиквите, препознатлива по тоа што изгледа како огромна крушка), виоуна и уште по некој вид.
  • Тиквата е едногодишна билка, која спаѓа во здрава и лековита храна. Науката докажала низ корисни состојки и во пулпата и во семките кои ги содржи.
  • Семките често се користат и во исхраната и во народната медицина. Тие имаат околу 20 пати поголема калориска вредност од плодот, бидејќи содржат повеќе белковини, јагленохидрати и масти.
  • Жолтото или портокалово месо на тиквата има околу 93 проценти вода, а остатокот го сочинуваат белковини, јагленохидрати, масти и низа витамини (каротин, провитамин А, Ц, витамин Б - Б1, Б2, Б3, Б6, потоа нијацин, фолна киселина и друго).
  • Од минерални состојки богата е со калиум, фосфор, калциум, железо. Тука се и олигоелементите и микроелементите, пектини, целулоза и билни влакна.
  • И покрај сето ова, енергетската вредност на тиквата не е висока: во 100 гр. плод има само околу 30 калории.
  • Во народната медицина тиквата се препорачува како диуретик, особено на пациентите болни од реума, гихт, заболување на бубрезите и бешиката.
  • На сите се препорачува варена или печена или, пак, во вид на свежо исцеден сок.
  • За ублажување на болките од проширени вени, добро е свежата рендана тиква да се стави како облога на болното место.

Промоцијата на тиквата ке се одвива во Градскиот парк - Скопје утре на 18.Октомври.2008 година - кај Школката ... од 12-17 часот ... ке има и етномузика ... ке се делат рецепти за приготвување на храна од тиква ...

No comments:

Blog Archive

Site Meter