Search This Blog

Tuesday, September 30, 2008

БАКЛАВА ...

Баклава

Во сите земји кои некогаш беа пет века под турска управа, остана традиција за приготвување и конзумирање на баклава ... секако највеќе се консумира за празникот на Муслиманите Рамазан/дан Бајрам ... но се прави и околу новогодишните празници ...Дека ова е турски специјалитет е и потеклото на зборот баклава од турскиот baklava ...

читај повеќе »

Во постот ке ви посочам повеќе рецепти и линкови за Баклава ...

Баклава е врста на сладок десерт/колач ... потеклото и е ориентално ... го има во сите балкански кујни ... Основните состојки на баклава се:

  • тенки кори за пита ...
  • фил кој се состои од: мелени ореви, бадеми, масло или маргарин, суво грозје ...
  • сето тоа зачинето со лимунова кора, ванилин шекер, цимет ...
  • сето прелиено со сируп кој е сличен на шербет ... шеќер, мед, вода, лимунов сок ...

Припремата на баклавата зависи од која врста на баклава сакаме да правиме/јадеме ... па имаме турска, грчка или незнам каква баклава ...

  • се загрева релната на 200 степени ...
  • во тепсија добро подмачкана со зејтин се става ред кори ред фил ... се сече на коцки/баклави ...
  • сирупот посебно се припрема со варење на состојките ... шеќер, мед, вода, лимунов сок ... десетина минути ...
  • по печење на баклавата се прелива со пола од сирупот ... покасно се додава останатата половина ...
  • баклавата добро оди со кафе, сок ... се служи со прелив од сирупот ...

Слични јадења од овој вид се и: Туфахии , Тулумби , Шербе, Кадаиф , Татлии , ... подолу неколку рецепт за разни типови на баклави:

1 comment:

Anonymous said...

vab банк
vab банк
[url=http://globalist.org.ua/?p=19244]vab банк[/url]
http://globalist.org.ua/?p=19244 - vab банк

Blog Archive

Site Meter