Search This Blog

Tuesday, December 09, 2008

Студени северни ЕУ политички ветрови - усмерени кон МК интеграција во ЕУ ...

Деновиве сме севдоци за крајно студени плитички ветрови кои се со грчки корен ... центарот на ураганот е во Париз и Брисел ...

читај повеќе »

Нема охрабрување ниту за почетокот на преговорите за ЕУ интегрирањето ... ниту за визната либерализација ...

Се вели дека во изјавите не треба да ја лутиме Грција ... ниту во постапките кои ги правиме пред домашната и светската јавност ... Францускиот Министер за надворешни Бернар Кушнер - не укопа со неговата изјава дека нема напредок во двата процеса - интеграциите и укинувањето на визите без решавањето на прашањето за името ...

Оли Рен нешто поблаг во изјавите, но ги потенцираше долните три точки:

  • Треба да се избегнуваат потезите и изјавите кои можат да имаат негативно влијание врз добрососедските односи.
  • Земјата мора да гарантира спроведување на фер и слободни избори 2009.
  • Да се подобри политичкиот дијалог помеѓу политичките актери за да се овозможи нормално функционирање на институциите и забрзување на реформите.

Нашите авторитети на чело со Груевски, Боцевски и Милошоски одговараат дека прават се што можат ... но дека МК веќе доволно попушти ... дека не гледаат спремност од Грција за компромис ... дека се трудат да ги спроведуваат зацртаните норми од ЕУ ... дека посветено работат 7/24 ... дека МК е спремна за ЕУ а за укинување на визите ги исполнила сите услови ...

Три години е долг период во кој МК јаде само ЕУ стапови ... по толку тепање разбирливо е да се роди одбивност кон ЕУ ... па и кон НАТО ... наведнати и на колена ползејки МК народ нема да прифати да влезе ниту во ЕУ ниту во НАТО ... ова особено гордо го порачува Милошоски ...

Никој не спомнува корени ... но изгледа тоа мени ни е судено ...

1 comment:

Anonymous said...

Pred edno 3-4 dena komentirav deka patuvanjeto vo Evropa za nas Makedoncite ke bide "tesko" i deka sekogas ke najdat nesto ovie "evropjanite" so koe ke ne zakocat( imeto,imeto e problem nisto drugo,za sve drugo ic k.r ne gi boli).Naj tragicno e koga ke vidis od kakva licnost doagaat takvi zborovi mislam na onoj Kusner,pogledni mu ja facata,gaden kako grob,visok nema ni metar i zilet za moralot ic da ne pravime muabet,sigurno se sekavame na negovata uloga vo KFOR na Kosovo....so eden zbor KOPILE majcino,nisto drugo inaku porakata na Milosevski sosema e na mesto i bez nato i eu zivotot ke tece ponatamu,so vakvo kurvinsko odnesuvanje kon MK eu pa i nato(ne se vredni za so golemi bukvi) ne go doveduva vo prasanje nivniot kredibilitet,tuku go gubat ednas za sekogas,ne se vredni.Anglicanite ne velat djabe edns lazov,ostanuva cel zivot lazov.

Blog Archive

Site Meter