Search This Blog

Tuesday, January 29, 2008

Интренет адреси (линкови) за МК историја ...

Овие денови добив и еден друг интересен меил од наш студент кој студира во Софија:

Zdravo Volan!Jas sum student vo Sofija!Iskreno kazano...bugarskata propaganda e golema...i ti pishuvam so edna cel:
Dali mozesh da mi kazesh nekoj sajt ili linkovi za nashi istoriski emisii po televizija ili slichno...zoshto koga i da pobaram neshto na net iskachaat milioni i toa samo bugarski koj zborat vo nivniot interes.Imam golema zelba da im pokazam na moj kolegi od fakultet!Moze i film...shto i da bilo...sekako,dokolku imash vreme i zelba :)
Fala za vremeto i pozdrav
!

Зошто баш мене одбрал да ми се обрати кога јас прво не сум историчар, а второ имам многу малку пишано за историски теми не ми е јасно ... но сепак му одговорив на почитуваниот мој читател ... и следеше веднаш мојот одговор ...

- Вака ти ја разбирам маката ... но немам време сега јас да барам наместо тебе ... Има и наши сајтови ... вистина дваесет пати помалку од бугарските ... Бидејки си во Бугарија пробај да го ограничиш пребарувањето на сајтови по теирторија ... Гоогле го дозволува тоа ... одбери само сајтови од Македонија и ке допреш до нашите сајтови ...
- Македонска википедија ти е втор извор ... на повеќето од блоговите од МК - кои се бават со историски теми - имаш линкови ...
- Понатака пробај да пребаруваш со Најди - кој е пребарувач на МК содржини ... и Погодок е сличен пребарувач
...

Ми се виде темава интересна за пост и велам ај со помош на другите блогери да пронајдеме интернет адреси - линкови на релевантни луѓе и институции кои пиштуваат или треба да ја пишуваат нашата историја ...

Велам ај ке одам да истражувам по начинот како му предложив на почитуваниот студент ... Отворив Гоогле и стиснав Advanced Search ... понатака ја ограничив локацијата да пребарува само во Македонија ... пишав Историја Македонија - и еве што излезе ... а еве што излегува ако не ограничиш линкови ...

- Историја на Република Македонија - Википедија ... а внатре дојдов до линкот
- Историја на македонскиот народ ... понатака ако ги следиш линковите ке најдеш море линкови ... зачудува што многу малку има прилог на други линкови на темата ...

- Istorija na Makedonskata Pravoslavna Crkva

Се разочарав и јас како студентот од Бугарија - не налетав на ниеден посериозен сајт за историја пишан од МК автор ... Пробав и со Најди и со Погодок и повторно ништо значајно не се промени ... Значи на нашиот студент и не сум му помогнал многу ... Некако најдебел со стати од историски теми е блогот Македонска Историја ... а има и неколку други Блогови со тематика Историја ...

Можам само да жалам што Македонските институции кои се бават со научно истражување на нашата историја живеат без интернет ... имено никаде нема нивни сајтови за она за што примаат пари ... Да ги набројувам ли ... МК Академија, Факултетите за историја ... Институтот за Национална историја ... срамота и беда ...

Би сакал да не сум во праово и да ме демантирате ... во коментарите да ми пратите линкови со добри сајтови и интернет адреси - каде Македонец пишува за Македонска историја ... Па после велиме Бугарите ни биле криви што ни наметнуваат наша историја со нивно тумачење за “еден народ и две држави“ ... ај тука да престанам бидејки се изнервисав ...

Благодарение на Pεrsεy кој се јави во првиот коментар еве ги едитирам линковите кој тој ги посочи ...

Адреса: www.macedonium.org

  • Macedonian History Portals:
Macedonia History Archive.JPG

Macedonia.jpg

mk wikipedia.PNG

Other macedonian history blogs and portals:

Rosetta Stone language
Македонска Историја
Археолошки Блог
Аминта
Македониум
Macedonia

Кибицерм, мојот драг пријател кибицер во коментар поради недостаток на домашни предложи неколку странски страниски:
1. Центарот за дигитализација на националното наследство(македонски и англиски)
2. Македоника (македонски и англиски)
3. статии за македонска историја

Lavot го додаде - Македонска Историја ...
А anaveno nelo… го препорача Македонска Цивилизација ...

No comments:

Blog Archive

Site Meter