Search This Blog

Friday, June 08, 2007

„Вашиот сосед“ ... Фокус ... Блог ...

Еден бизарен случај на една игра (детска но опасна...) на некој “Македонски блогер“ во лицето на „Вашиот сосед“ кој сакајки веројатно да направи пародија - непотребно и невкусно преку блогот на „Вашиот сосед“ ја подигна тензијата на Бугарската јавност - која преку пишувањето на влијателниот Фокус десетина дена упорно го актуелизираше невкусното пишување на блогот на „Вашиот сосед“ - кој во еден пост многу невкусно се однесе кон несреќата која ги снајде Бугарските медицински сестри ... кои во судски процес во Либија се осудени ... заради труење на либијски деца со вирусот на Сида ... Бугарската надворешна политика се труди со сите можни средства да го нападне обвинението на Либијскиот суд ... процесот трае веќе неколку години и целата Бугарска јавност е потресно вклучена во овој процес ... верувајки дека нивните медицински сестри не се виновни ...

Во една таква атмосфера - Фокус се вклучи среде интернет војна на Бугарски и Македонски блогери (која се води повеќе од година дена...), кои нечесто се користеа со недозволиво ниско ниво на комуникација и взаемно многукратно ги навредуваа чувствата и на Македонскиот и на Бугарскиот народ ...

Воопшто не гледајки во “ѓубрето“ од својот двор Фокус ја обвини целата Македонска блогосфера дека е болна и дека е со антипатско и психопатско расположение спрема Бугарија и Бугарскиот народ ...

Листата на написи во Фокус беше долга:

- Антибългарският македонски блог не се отваря вече и на новия адрес … 02 юни 2007 | 09:49 | Агенция "Фокус"
- Антибългарският блог е преместен на нов адрес - vasiot_sosed.blog.com.mk ... 02 юни 2007 | 00:00 | Агенция "Фокус"
-
Хакери спасиха честта на България от македонските посегателства ... 01 юни 2007 | 23:36 | Агенция "Фокус"
- Блогът за медиците - комплекси на хора, които нямат друг начин за самоутвърждаване, според Вени Марковски ... 01 юни 2007 | 15:57 | Агенция "Фокус"
-
Вени Марковски: Явления като блога ***** ***** не са трайни ... 01 юни 2007 | 14:23 | Агенция "Фокус"
-
От ГЕРБ - Благоевград настояват за спиране на македонския сайт, разпространил обидните колажи с медиците ни в Либия ... 31 май 2007 | 19:13 | Агенция "Фокус"
-
В България има епидемия от клептомания на всичко македонско - тема във форума "*******" ... 31 май 2007 | 17:44 | Агенция "Фокус"
-
Съюзът на инвалидите в България няма някакви взаимоотношения с **** ********** ... 31 май 2007 | 17:39 | Агенция "Фокус"
-
**** **********: Нямам нищо общо с македонския блог за медицинските сестри в Либия и не съм го виждал ... 31 май 2007 | 16:47 | Агенция "Фокус"
-
Скандалният антибългарски блог "***** *****" е все така активен - 31 май 2007 | 16:11 | Агенция "Фокус"
-
В. “Вяра”, Дупница: Петков и Калфин да спрат скандалния македонски сайт ... 29 май 2007 | 09:19 | Агенция "Фокус"
-
Блогери в Македония са потресени от вулгарността на македонския блог за българските медицински сестр ... 28 май 2007 | 11:41 | Агенция "Фокус"
-
Велислава Дърева: Македонският блог с обиди към българските медици е политическа провокаци ... 27 май 2007 | 16:25 | Агенция "Фокус"
- Георги Лозанов: Дори и трагедията на медицинските ни сестри не може да спре ксенофобския национализъм ...
27 май 2007 | 16:17 | Агенция "Фокус"
-
Българите да изразят отношението си към блога, в който обиждат медиците, призова Маргарита Панева ... 27 май 2007 | 15:02 | Агенция "Фокус"
-
Директорът на вестник “Време” Александър Дамовски: Създаването на македонски блог с обиди за медиците в Либия е безобразие ... 27 май 2007 | 13:50 | Агенция "Фокус"
-
Божидар Димитров: Македонският блог с обиди за медиците в Либия е гавра на един еничарин с лицето на измъчена българка ... 27 май 2007 | 12:41 | Агенция "Фокус"
-
Предполагаем македонски блог е публикувал обидни коментари за българските медици в Либия ... 26 май 2007 | 10:33 | Агенция "Фокус"

Фокус интервјираше многу свои авторитети за да ја докажат тезата ...

- Директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров ..
- Директорът на македонския вестник “Време” Александър Дамовски.
- Маргарита Панева, народен представител от Коалиция за България и председател на Групата за приятелство България - Македония към Народното събрание ...
- Председателят на Българска медийна коалиция (БМК) Георги Лозанов.
-
Журналистът Велислава Дърева.
-
Представителят на Левичарски блог /www.levicamk.blog.com.mk/
- ВМРО ръководствата на Петрич и Сандански са отправили искане до техния лидер и депутат Борис Ячев ...
-
Телевизия бТВ ...
-
Председателят на Съюза на инвалидите Красимир Коцев.
-
Членовете на ПП ГЕРБ – Благоевград ...
-
Вени Марковски, председател на Интернет общество България.

Ке си дозволам да шпекулирам дека Бугарската официјална политика - секако има официјално реагирано кај нашите надлежни институции во врска со овој случај ...

Од наша страна јавноста не ја информираше никој ... Напишав пост на 1 Јуни, 2007 ... веднаш штом го приметив “случајов“: ФОКУС - огорчен од некои МК блогови ... и го следев ... Имаше релативно задоволителна размена на дискусии меѓу македонските блогери на постот - во која не се застрани ... напротив ...

Нашите мејнстрим медиуми мудруваа ... Најпрвин се огласи Неделно Време со написот: БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ ОБВИНУВААТ ЗА ШИРЕЊЕ ОМРАЗА - Бизарна пресметка во македонско-бугарската интернетска војна ... за да денеска приметам сериозен напис во Утрински: Македонски блог ја испровоцира бугарската јавност (ЗОРАН РИЧЛИЕВ) ...

- Поради контроверзни колажи со бугарски личности се разменија многу отровни стрели меѓу македонските и бугарските блогери ...
-
Деновиве во некои бугарски медиуми се крена многу прашина околу фото-колажи објавени на еден македонски блог. Станува збор за блогот на „Вашиот сосед“ (http://vasiotsosed.blog.com.mk) на кој во погрдни позиции и комбинации се напаѓаат личности од актуелната бугарска политичка сцена, историски личности, но она што најмногу ги разбранува страстите е ставањето на бугарските медицински сестри затворени во Либија во контекст со мајмуни.
- Навредливите содржини на блогот „Вашиот сосед“, кој постои од неодамна, беа откриени од бугарските читатели, кои, патем речено, се постојани консументи на македонските сајтови и блогови, по што кај нашиот источен сосед се предизвика целокупното јавно мислење да реагира на овие содржини, работата стигна дури до бугарскиот парламент.
- Шокантно е што во целиот случај сосема невино беше вмешан нашиот параолимпиец
Миле Стојкоски, во моментот актуелен со подготовките за неговиот пат со инвалидска количка на Олимписките игри во Пекинг.
- Бугарската информативна агенција Фокус која будно го следи случајот, контактирала со Стојкоски и заклучила дека станува збор за друго лице.


- По овој развој на настаните блогерот со псевдонимот „Вашиот сосед“ отвори нов блог
http://www.vasiot_sosed.blog.com.mk/ и навредливите содржини повторно ги направи достапни, овој пат и со навреди за „Он-нет“ поради обидите за цензура.
- Да не излезе дека бугарските блогери се коректни кон Македонија, еве неколку блогови на блогерајот на „Он-нет“ (предочени од нашиот блогер Спартак) отворени на нашето блогерство на кои има навредливи и антимакедонски содржини, но кај нас јавноста тешко да се активира за ваквите работи, иако треба:
makedoncite, forim, beroe, spartakov, glein, kyrvi, snaketnn, fixxxsers, maikavimakedonska, dada.bg, tedi, bugaras, TheTruthisOutThere...
- Доколку ги разгледате претходните блогови, ќе заклучите дека она на што реагираат Бугарите е ситница во однос на тоа што се' се пишува за нашата историја, за Македонците во Бугарија и слично.


- Да не се добие погрешен впечаток, блогот е прекрасна придобивка на Интернет, слободата на блогерството овозможува да се најдат многу корисни информации, истомисленици, а блогерите се и првите (во многу случаи и единствените) што реагираат на многу општествени прашања, кои мејнстрим-медиумите ги заобиколуваат.

Како и што предвидов во мојот предходен пост ... “случајов“ кога тогаш ке предизвика интерес и на нашите мејстрим медиуми ...

Во случајов Утрински не само што направи пресек на случајот ... туку го обработи со сите неопходни линкови ... за да сватиат читателите на Утрински - лесно за што се работи ... Со ова се исполнува и моја голема желба, која во последно време ја повторувам како буба тралалала ... дека мејстрим медиумите кои излегуваат во електронско издание мора да почнат да линкаат ...

- ЛИНК ... ЛИНКУВАЊЕ ... Блог ... Интернет ...
- ЛИНКУВАЊЕ ВО ВЕСНИЦИТЕ ...
- ГЕНИЈАЛНОСТА НА ШПИЦ ...
- БЛОГ - граѓанско новинарство ...

- Vasiot sosed ... Fokus ... Blog ...

No comments:

Blog Archive

Site Meter