Search This Blog

Tuesday, October 16, 2007

ТОШЕ ПРОЕСКИ - загинал во сообраќајка во Хрватска !! ... TOŠE PROESKI

Утрово ми кажаа и сега немам воља за ништо понатака ... Трагично и жално ... Си заминува нашата голема надеж ... Наиот амбасадор на МК култура на балканските простори и пошироко ...

Ке остане неостварена желбата за санремо и светската слава ...

Тоше Проески загина во сообраќајка
Македонскиот пејач Тоше Проески утринава околу 6.30 часот загинал во сообраќајна несреќа со својот џип “фолксваген туарег“ во судар со камион во близина на Нова Градишка во западна Славонија, Хрватска.

Во возилото, освен Проески кој спиел на предното седиште, биле и Љиљана Петровиќ (1958) и Ѓорѓе Ѓорѓевски (1975) од Скопје, кој го управувал возилото. До несреќата дошло наводно поради недоволно растојание меѓу возилата. “Туарегот“ удрил во приколката од камионот, кој бил пред него, по што излетал од патот.

Петровиќ и возачот Ѓорѓевски се тешко повредени. Хрватската полиција официјално потврди дека македонскиот пејач загинал во сообраќајката.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 16.10.2007 09:19:23

No comments:

Blog Archive

Site Meter