Search This Blog

Friday, April 10, 2009

Ке има ли и утре контрапротест ... против - протестот за слобода на говорот - или против барање за реизградба на Бурманли џамија

http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/2FC12B8DB9C6544AACA0CD772D109D44.jpg http://i42.photobucket.com/albums/e324/Andrej081/Novplostad.jpg http://disko.blog.com.mk/system/files?file=Photo-0377.jpg

Центарот деновиве/утре повторно ке биде место за протести ... овојпат како реакција за тепањето и попречувањето на протестантите/студентите од Градежен Факултет ... имено неколку невладини организации под мотото “Плоштад слобода“ - организираат протист против замолчувањето и тепањето на оние кои протестираат ...

Повеќе »

Не верувам дека утре ке има контрапротести - иако гледам дека некои “идеолози“ ги заговараат ... Протестите утре верувам ке поминат како оние од пред некој ден кога група од триесетина антиглобалисти протестираа против НАТО во силна придружба на полицијата ...

Истовремено на Плоштадот како реакција на најавата за градба на Црква 35 невладини организации од албанска провинциенција - бараат реиградба на Бурманли џамија ... за почеток токму на тој простор најавуваат организирање на молитви на местото каде некојпат била Бурманли џамија ... просторот ке го одбележат/оградат со креда ...

 1. Каде беше старата локација на Св.Константин и Елена...Св. Константин и Елена да се возобнови на старите темели кои уште постојат
 2. По оценка на полицијата студентите се успешно тепани ... немало повредени и жртви ... шамри и клоци не се бројат ...
 3. Кој и зошто ги тепаше студентите ... “Музеј на жртвите од транзицијата и транзиционите профитери“ ... Неомакедонски фашизам ...
 4. Македонските црнокошуљаши во акција ... Народ контра народ ...
 5. Не бев на протестите и контрапротестите ... за жал имав неодложна работа ...
 6. “Св. Никола“, сиромаштија и сликите на Тито,Чаушеску и Садам Хусеин ... Утре протест против црквата на плоштад ...
 7. Трио Мускетари - Трио Новинари ... “еден за сите“ - сите иста приказна ... 5 Март, 2009
 8. Експертски трибини на „владини невладини организации“ ... 7 Август, 2008
 9. Музеј на жртвите од транзицијата ... 13 Март, 2009
 10. „Св.Никола“ може да почне да се гради на плоштатот во Скопје ... ги има сите потребни дозволи ... 26 Февруари, 2009
 11. Зошто политичарот лаже на избори ... Зошто народот верува на лагите ... До кога ке им верива на оние кои веќе излажале ... 18 Февруари, 2009
 12. Мојот премиер е опкружен со полтрони кои го убедуваат народот дека на микро и на макро план ни цветаат рози и тече мед и млеко . ... 23 Декември, 2008
 13. Заврши ли “едноумието“ ... што систем имаме сега ?? ... систем на перфидна манипулација на демократските процеси ... 23 Ноември, 2008
 14. Одржлив развој ... 15 Септември, 2008
 15. “Шишањето“ продолжува ... 9 Август, 2008
 16. Инает држава ... Имаме ли ние “план“ како сами да си помогнеме ... 4 Август, 2008
 17. Гледање сеир ... 22 Јули, 2008
 18. Музеј на ВМРО ... Музеј на жртвите од комунизмот ... „МАКЕДОНСКА БОРБА“ ... 12 Јуни, 2008
 19. ДЕМОКРАТУРА ... дали во Македонија имаме ДЕМОКРАТУРА ... ??! 8 Мај, 2008
 20. Горчина ... ја мразам транзицијата со сите последици ... 8 Април, 2008
 21. СТЕЧАЈНА ГОЛГОТА ... 14 Јули, 2007
 22. БОГАТА ДРЖАВА - на сиромашни граѓани ... втор дел ист кадар ... 4 Јули, 2007
 23. НАСМЕВКА НА ЛИЦЕТО ... 3 Јуни, 2007

2 comments:

Anonymous said...

Najidealno resenie ,da nema povuci potegni.....golem spomenik na Aleksandar so konjceto negovo Bukefal (he,he demek antikvizacija kako sto miluvaat ovie moronive od nevladinite organizacii da kazat)....na sred plostad....ta ni crkva a najmalku dzamija,posto ovie siptaristava so nivniot Ramkoven ne ebaa.....vaka ke go popusat .... i da nema raspravii.Inaku jas ne vidov nekoj student da bide tepan(valjda se znae sto e tepanje) ova poveke izgledase na dramatizacija,demek lele mori majko sto sakaa da ni napravat

Anonymous said...

Volanco,sigurno go pamtis vistinskiot plostad "Sloboda" - kaj staroto kino Domot na gradeznicite ... i onaa stara rampa nakaj drzavna bolnica ... ako imas nekoja fotka pusti da se potsetime,ne ke e loso ....eeee stari dobri vreminja....

Blog Archive

Site Meter