Search This Blog

Thursday, April 16, 2009

Името ни - повторно на преговарачка маса ...

Изборите во Македонија завршија - вруќиот костен за спорот со името повторно на маса на актуелната власт ... сега го нема некоперативниот Претседател ... сега сите политички чинители кои учествуваат во преговорите се од иста политичка провинциенција ... редно е тоа да резултира со некаков ефект ...

Повеќе »

Деновиве се крена нова лавина во преговарачкиот процес бидејки грчкиот амбасадор во Вашингтон, Александрос Маљас, изјави дека предлогот „Република Северна Македонија“ е прифатлив за Грција како добра основа за решавање на спорот околу името. Ова веројатно е обид на грчката страна да каже дека Грција не е некоперативна и дека не ги кочи преговорите ... реакција е на изјавите на Премерот Груевски дека Грција никојпат не сакала да има вистински преговори и дека стално ги кочи преговорите а досега само Македонија е земјата која предлага и прифаќа компромиси на нејзина штета ...

Ова предизвика верижна реакција на изјави на наши релевантни политичари пред се на Груевски - кој изјави дека ова е познат предлог за името кој Грција во различни периоди го става на маса, но на масата е и целиот пакет за името, каде длабоко се навлегува во МК национален идентитет ... и употребата на термините Македонија, Македонец, Македонски, Македонско - се` на огромна штета на нашата страна што е тотално неприфатливо ... Грција сака да го смениме името и во нашиот Устав, да го вметнеме и во нашите пасоши - што представува позиција на едно име за целокупна употреба ...

Иванов пак рече дека уште во кампањата изјавил дека преговорите треба да завршат со разумен компромис за ието ... На прашање на новинарите што е тоа “разумен компромис за името“ - Иванов им се налути на новинарите дека секојпат погрешно го интерпретираат, дека ако сакаат да поставуваат прашања прво моа да ја проучат материјата ... таму ке ги нашле одговорите ... Иванов ја повтори заложбата на ВмроДпмне, дека за ова прашање на крај ке мора да се изјасни народот на референдум ...

Значи единствен кривец за евентуалниот застој на преговорите сега останува да се бара во новинарите ... со нивните незгодни и ненајавени прашања ...

Некаде како да прочитав/слушнав една најнова идеја која е искажана од преговарачот Нимиц ... дека треба да се најде привремено име а спорот да се одложи за решавање во некое идно време од десетина години ... кога Македонија веќе ке биде интегрирана во НАТО и ЕУ ...

1 comment:

Anonymous said...

Steta sto i VMRO potkleknuva na ogromniot megjunaroden pritisok za prifakanje na novo ime, so toa definitivno gubi ogromen,ke povtoram ogromen del od glasackoto telo,tuka verovatno ke bidam i jas(ako nekogo go boli uvo).......vo periodot koga definitivno site pravni i istoriski argumenti se na nasa strana i pokraj genocidot na grckata drzava vrz makedoncite i pokraj toa sto prokletite grci nemaat nitu eden realen fakt da baraat novo ime za nas ..... nie,za opozicijata i drugite nejzini sateliti izlisen e sekakov komentar ....ete i vladeackata partija zboruva za "kompromis" zaradi zaclenuvanje to vo toa smrdlivo NATO,vo koe de jure sme veke,dodeka za vlez vo EU ..... e tuka bogami uste malku podolgo ke ne vozat....10-15 godincinja.Razocaruvanjeto e ogromno ....... a toa sto Nimic ima dadeno predlog za privremeno ime za (20 god.)..... toa e samo uste edno pernje na mozok na javnosta........Posledna nadez e referendumot no bez ovie Ramkovistite,siptarite treba definitivno da se isklucat ..... ne napravile mesto da glasaat.Razocaruvacko,jebi ga......

Blog Archive

Site Meter