Search This Blog

Wednesday, July 07, 2010

Што е моментално „ин“ на интернет ?!

http://bilikli.azeriblog.com/public/blogs/bilikli/2009/03/12/widgets.alexa.com.jpg
Интернетот е место кое се повеќе станува секојдневие на луѓето низ светот. Глобализацијата стана начин на живот а интернт место каде добиваме и даваме информација. Ме заинтересира што во моментот е „ин“ на интернет ?! . Дел од одговорите ги побарав на сајтот на alexa.com.
Повеќе »..... more ».....

А. Hot Topics
Значи интернетот толку ја разви брзината што гледање на онлајн филмови е секојдневие. Дефинитивно интернетот стана место за виртуелна забава и пратење на селебрити … некои бараат начини како да заработ пари онлајн … некои како и каде да ги потрошат парите … интернетот е одавна место каде рекламирањето и продажбата се „ин“ …
Б. Top Sites
Google е сеуште неприкосновен. Facebook е на високо второ место, луѓето бараат начин како да се дружат на интернет – впрочем Facebook одавна не е место само за дружење, тој привлече голем колач на рекламирањето … дефинитивно Facebook е интернет „ин“. Гледање кратки филмови на Youtube е на високо трето место … високото седмо место на Wikipedia укажува на големата доверба на овој интернет сајт …

Кои се македонски ин сајтови и што најчесто гледа на интернет Македонецот/ката кога е на интернет. Тоа би било добро истражување кое би им дало информации на МК огласувачи кои сакаат да се вклучат во интернет рекламирањето.
Према alexa.com еве кои се  “The top 100 sites in Macedonia“.
 1. Facebook
 2. Google
 3. YouTube – Broadcast yourself
 4. Yahoo!
 5. Windows Live
 6. Wikipedia
 7. Кајгана
 8. A1 ТВ
 9. Blogger.com
 10. On on.net.mk
 11. idividi.com.mk
 12. TIME.mk
 13. google.mk
 14. Точка
 15. Motika – Did You Smile Today?
 16. Pazar3
 17. zazabava.com
 18. Zamunda.NET
 19. Twitter
 20. WordPress.com
 21. Kanal 5
 22. Телевизија Сител
 23. Дневник
 24. Fédération Internationale de Football Association (FIFA)
 25. MSN
 26. The Internet Movie Database
 27. Vecer On Line
 28. CRNOBELO.com
 29. www.badijala.com
 30. Вест
 31. Утрински весник
 32. makfax.com.mk
 33. LiveScore
 34. LiveJasmin.com
 35. RapidShare
 36. youjizz.com
 37. Спорт Денес
 38. files.wordpress.com
 39. Erepublik.com
 40. Flickr
 41. Македонска новинска интернет агенција
 42. Full Free Porn Videos & DVDs – Sex, Porno, Porn Tube, Free XXX Porn
 43. Myspace
 44. xvideos.com
 45. Sts. Cyril and Methodius University of Skopje
 46. Goal.com
 47. Таратур
 48. conduit.com
 49. Welcome to Facebook! | Facebook
 50. Mozilla.com
 51. t-home.mk
 52. xhamster.com
 53. dnevnik.hr
 54. Microsoft Corporation
 55. ImageShack
 56. build.mk
 57. Bp.blogspot.com
 58. Нова Македонија
 59. it.com.mk
 60. Live Rezultati – nogomet, sportski rezultati & livescore
 61. BBC Online
 62. 365
 63. Femina.mk
 64. The Pirate Bay
 65. T-mobile.com.mk
 66. Index.hr
 67. Amazon.com
 68. Photobucket image hosting and photo sharing
 69. RedTube
 70. telekom.mk
 71. kirilica.com.mk
 72. kadevecer.com.mk
 73. Youporn
 74. Vip operator
 75. MAFIA.MK
 76. blog.mk
 77. LinkedIn
 78. Divx titlovi
 79. maxtv.mk
 80. Free one-click file hosting!
 81. zulu.mk
 82. Bing
 83. googleusercontent.com
 84. I-Bank
 85. Zynga Inc.
 86. Free sex videos, Sex tube, Free porn movies – Tube8.com
 87. Adobe Systems Incorporated
 88. zk.com.mk
 89. Travian
 90. CNET.com
 91. Apple Inc.
 92. Tagged
 93. МИА – Јавна стl
 94. podnapisi.net
 95. Stopanska Banka A.D.
 96. Интересно
 97. TinyPic Image & Video Hosting
 98. Време
 99. Mobile.de & eBay Motors GmbH
 100. Y8
Што од оваа табела можеме да видиме. Многу и малку ако не сме го прателе растот или падот на месечно ниво, и ако не споредиме со слични табели – што е популарно кај некои од соседните земји. Најдобро е да се споредуваме со соседите и секако со најдобрите.
За почеток сајтот на blog.mk го има на листата, се наоѓа на 76 место. Искрајно не се надевав дека е толку високо. Према оние во ист момент 20 до 30-сетина присатни активни членови т.е. сто до сто педесет едновремени активни посетители, мислев дека нема да бидеме во листата на 100-те најпосетувани сајтови од МК интернет простор.

Некои други заклучоци од сето ова ке дадам или во коментар или на друг пост. Ке пробам одвреме навреме да ја следам стотката на сто најпосетувани сајтови на МК интернет – према мерењата на alexa.com.

Не е чудо што Фејзбук води на нашата листа на посетеност на интернет сајтови, тоа е и светски тренд. Додуша само уште во неколку земји е на прво место како Indonesia, Philippines, Malaysia, Singapore, Norway – но во останатите земји Фејзбук е на второ, трето или четврто место.
Јапанците нешто не се палат толку многу на интернет – кај нив е на 20 место …
Интернетот по школите го размрда Фејзбук – секое дете има свој профил. Трка е кој/а ке има повеќе френдови, за тоа зборат децата кога навечер ке излезат …

No comments:

Blog Archive

Site Meter