Search This Blog

Thursday, August 13, 2009

Срамно простување со Артим Шаќири ...


На пријателскиот меч со Шпанија кој ФФМ го организираше по повод 100 години фудбал во Македонија (на кој се посрамоти со влезниците), осем што свечено се предаде во употреба северната трибина - се предвидуваше и свечено простување со Артим Шаќири. Намеско како што е редот да заигра десетина минути на почетокот на средбата на Шаќири му предадоа само плакета. Бурно беше испратен од навивачите на стдионот, но на лицето на Шакири кој вели дека ке игра барем уште две години фудбал во некој домашен клуб немаше радост - тој одби да го изведе почетниот удар на натпреварот (последната понуда од ФФМ), бидејки очекувал дека ке заигра некоја минута ...

Повеќе »

Куќата на фудбалот во Македонија уште еднаш се избрука и се покажа неспособна ...

Шаќири во 13 години има одиграно 75 настапи за Македонија, постигна 15 гола за Македонија, беше и нејзин капитен ... секогаш беспрекорен борец ... ке го памтиме по голот од корнер против Англија во Саутхемптон, кога го посрамоти голманот на Англија Дејвид Симан ... Настапувал за 14 клубови во Македонија и странство ... кратко играше и во англиското првенство, играше и во Бугарија ...

Дали неговата желба да стане селектор на МК репрезентација го доведе до срамено простување со државниот дрес без да заигра некоја минута како што е редот ... На интернет страната на ФФМ нема страници за великаните на фудбалскиот спорт на Македонија ...

1 comment:

Anonymous said...

Steta za Sakiri sto ne zaigra barem 10 min,batkata so polno srce igrase za Makedonija,neznam dali stvarno ne mu dozvolija da igra kako sto kazuvas(ili e toa manipulacija),no vo sekoj slucaj celata garnitura na FFM da se nosi u tri pi**e materine ....

Blog Archive

Site Meter