Search This Blog

Wednesday, September 09, 2009

Ако нема работа за народот - дајте му мостови и ветувања ...

http://i248.photobucket.com/albums/gg177/lbocvarov89/Pregledoko-1.jpg http://www.kanal5.com.mk/getImageThumbnail.axd?imgPath=upload/vesti/WESTIII/most_oko_proekt.jpg&imgSize=230&cropH=180
За поголеми десен клик на сликите, прва опција
Во услови на длабока економска и финасиска криза, Владата на РМ користи стратегија на сечење ленти и фрла свечени лопати на проекти кои во моментот не се итни, проекти чија изградба ке биде одложувана поради финасиската криза во буџетот на РМ. Само пред неколку дена Ставревски кога го образложи кратењето на буџетот најави одлагање на некои од нив. Вчера видовме фрлање на први лопати на четири проекти: Повеќе » …..
Во едно друго историско време во услови на голема криза Марија Антоанета “потресена“ за својот гледен народ ја изрече реченицата „ ако народот нема леб, нека јаде (дајте му) колачи“. Историјата изгледа не е доволна учителка. Нашата Влада во услови на голема економска и буџетска криза започнува градба и гради се чини во моментот непотребни и шминкерски проекти и спомен обележја. Марија Антоанета заедно со својот сопруг кралот на Франција Луј XVI завршува на гилотина. Како ке заврши нашата сегашна власт ке видиме на наредните парламентарни избори. За најавениот откуп на дворовите за едно евро квадрат и плаќање на струјата за сиромашните граѓани во друг пост.
  1. Мостови на Вардар ... егзебиционизам на власта ... Жален Вардар ...
  2. Жален Вардар ...
  3. И би вториот ребаланс за годинава (кратење на буџетот) ...
  4. БОГАТА ДРЖАВА - на сиромашни граѓани ...

5 comments:

Anonymous said...

Kako nema novi rabotni mesta, koga ke se izd=gradi mostot znaes li kolku novi pitachki i preprodavacki mesta kje se otvorat?

gragjanin said...

Alal da ti e za trudot shto si go vlozhil za da ni ja pretstavish, od povekje aspekti, novata stupidnost na vlasta vo ovie siromashni vreminja. Za izgledot na mostot, podobro da pochneme unapred da placheme

Anonymous said...

Из удовольствий наиболее приятны те, которые встречаются наиболее редко. Самые, лучшие духи в маленьких флаконах. Отдайтесь вашему делу всем сердцем и душою, но посмотрите прежде всего хорошее ли это дело. Разумный гонится за тем что приятно, а за тем что избавляет отнеприятностей. Вся Россия, это пьющий Гамлет.

Leona said...

Волан одличен пост, потегот на нашата владa е очаен...зарем во оваа состојбa на немаштиа ни требашe уште едно грандиозно дело..ај црквите, ај...теaтрите и спортските центри но склуптiрите и ваквите смешни нешта...навистина срамота, уште поголема срамота што никој не го праша народот...а и да го прашаше па гоелм аир...луге умираат од глад...страшно...позз

Anonymous said...

Do kade li ne se odi so komentarive abe sve polni so gorcina i pelin,sve sto ke se napravi sve na noz se docekuva,no sepak se ima razbiranje za frustraciive na takanarecenite opozicioneri,koi nemaat odgovor na rejtingot nivni - ete Leona videla i kako lugje umiraat od glad - dajte decki malku pozitiva,valjda ostanalo nesto kaj vas,ke se udavite vo sopstvenata gorcina ........

Blog Archive

Site Meter